Predstavnički dom američkog Kongresa naredio je osoblju da izbriše TikTok sa svih mobilnih telefona koje je izdao Dom, prema internom dopisu do kojeg je došao NBC News.
Direktivu je navodno izdala glavni administrativni službenik Doma, a takođe zabranjuje preuzimanje popularne aplikacije za društvene mreže na uređajima koje izdaje House, prenose Nezavisne.
CAO-ova kancelarija za sajber bezbjednost vjeruje da je TikTok "visok rizik za korisnike" zbog nedostatka transparentnosti u pogledu toga kako njegova kineska matična kompanija, BiteDance, rukuje podacima o klijentima.
"Kućnom osoblju nije dozvoljeno da preuzima TikTok aplikaciju na bilo koji mobilni uređaj kuće", navodi se u dopisu.
"Ako imate aplikaciju TikTok na svom mobilnom uređaju House, bićete kontaktirani da je uklonite."
Portparolka TikToka, rekla je za The Wall Street Journal da je ovaj potez politički signal, a ne praktično rješenje za bezbjednosne probleme, i tvrdi da će zabrana imati minimalan uticaj jer vrlo mali broj telefona kojima upravlja House ima instaliran TikTok.
Direktiva prati brojne druge pokušaje da se ograniči upotreba TikToka u SAD zbog straha da bi kineska vlada mogla da koristi aplikaciju za praćenje i špijuniranje ljudi u SAD.
TikTok je već zabranjen na uređajima u vlasništvu vlade od strane lokalnih administracija u 19 država navodeći bezbjednosne brige, a omnibus zakon o potrošnji od 1,7 biliona dolara koji je Kongres usvojio 23. decembra sadrži jezik koji zabranjuje aplikaciju na telefonima koji se izdaju zaposlenima u agencijama u izvršnoj vlasti, uz izuzetke za sprovođenje zakona, nacionalnu bezbjednost i istraživačke svrhe.
TikTok je dugo poricao da je njegovo rukovanje korisničkim podacima razlog za zabrinutost, navodeći da se podaci o američkim korisnicima ne čuvaju u Kini i da se te informacije ne dijele sa kineskom vladom.
Kompanija je obećala da će se "smisleno pozabaviti svim bezbjednosnim problemima koji su pokrenuti i na saveznom i na državnom nivou" u izjavi prošle nedjelje nakon što je Kongres usvojio zakon o potrošnji.
Mnogi članovi Kongresa prisutni su na TikTok-u, i dok se od zakonodavaca i osoblja Predstavničkog doma sada traži da izbrišu aplikaciju, ova direktiva se još uvijek ne primjenjuje na Senat.
Neki senatori poput Marka Rubija (R-FL) nedavno su pozvali na zabranu TikTok-a širom zemlje u SAD.
Na TikTok-u je težak posao ako se nada da će ubijediti američku vladu da se platformi može vjerovati.
Interna istraga je 23. decembra otkrila da je nekoliko zaposlenih u BiteDance-u pristupilo TikTok podacima američkih novinara, uprkos tome što su ranije tvrdili da nikada nisu korišćeni za ciljanje pojedinaca kao što su članovi američke vlade ili novinari, prenosi PC Press.