
Odluka Donalda Trampa da nametne nove carine na svu robu koja ulazi u SAD je,,veliki udarac za svetsku ekonomiju" rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lajen. Njene riječi su ogledalo brojnih komentara i iz drugih država, uključujući Kinu, koja je izrazila svoje negodovanje prema ovom potezu i upozorila da će ,,preuzeti snažne protiv-mjere" u odnosu na SAD.
Njihove riječi upozorenja stigle su nakon što je Američki predsjednik objavio univerzalnih 10 posto carine na sav uvoz u SAD počevši od 5. aprila. Oko 60 zemalja suočiće se sa porastom carina od 9. aprila.
Tramp je rekao da ovim mjerama vraća milo za drago nepravednim trgovinskim politikama i dodao da je bio,,veoma blag" u svojoj odluci.
Dajući izjavu u utorak ujutro, von der Lajenova je rekla da će zbog novih poreza na uvoz doći do,,vrtloga neizvjesnosti" što će uzrokovati ozbiljne posljedice i istakla je da su neke države sada žrtve neke od najviših stopa američkih carina.
Predsjednica Evropske komisije obećala je da se Evropa zauzeti jedinstven stav i upozorila da Evropska unija - kojoj je uvedena carina od 20 posto-priprema protiv-mjere u slučaju da pregovori ne budu uspješni.
,,Ako krenete na jednog od nas, krenuli ste na sve" kazala je.
Premijerka Italije Đorđa Meloni, Trampova saveznica, rekla je da je odluka,,pogrešna", ali da će raditi na dogovoru sa SAD kako bi se spriječio,,trgovinski rat".
Njen šanski kolega Pedro Sančez rekao je da će Španija,,nastaviti da bude otvorena za slobodan svijet", dok je premijer Irske Mišel Martin rekao da će se Tramp,,duboko kajati" zbog svoje odluke i da ona,,ne koristi nikom".
Van Evrope, Kini je, kao jednoj od zemalja koju američki predsjednik smatra ,,najgorim vinovnicima" nametnuta carina u iznosu od 34% na postojeće 20% nameta, što je ukupno poreza za plaćanje 54%. Ministarstvo privrede pozvalo je SAD da,,odmah ukine" carine, dodajući da će Kina,, odlučno preduzmjeti protiv-mjere kako bi zaštitila svoja prava i interese".
Predsjednik tehničke vlade Južne Koreje Han Dak-su rekao je da je trgovinski rat postao stvarnost i njegova vlada traži načine da,,prevaziđe trgovinsku krizu" nakon što je istočnoazijskim zemljama uvedena stopa od 25 posto.
U Japanu su izjavili da je namet od 24%,,izuzetno ozbiljan" i ova odluka bi mogla značiti kršenje američko-japanskih sporazuma, kao i sporazuma Svetske trgovinske organizacije.
Zvaničnici Bijele kuće su rekli da su nameti recipročni zemljama, poput Kine, koje naplaćuju visoke carine na američku robu, postavljaju,,necarinske barijere" trgovini sa Amerikom ili su na neke druge načine postupali nauštrb američkim ekonomskim ciljevima.
U Latinskoj Americi, u njenoj privredno najjačoj zemlji, Brazilu, usvojen je zakon na kongresu u srijedu (Zakon o ekonomskoj recipročnosti) kao odgovor na carine od 10% koje je uveo Tramp.
Ubrzo nakon Trampove objave, sekretar trezora Skot Besent je upozorio zemlje da se ne,,svete" već da,,sjede mirno i prihvate siuaciju".
,,Jer u slučaju osvete, biće i eskalacije"-rekao je za Foks Njuz.
Da se primijetiti da dva najveća trgovinska partnera Amerike, Kanada i Meksiko, nisu navedeni u novoj carinskoj objavi. Iz Bijele kuće su rekli da će se prema ovim zemljama postaviti u skladu sa prethodnim rešenjima o izvršenju, prema kojima je 25% carina uvedeno kao izraz nastojanja da se riješe pitanja fentanila i granice.
Prevela: Darinka Jovanović
Izvor: BBC
Коментари (0)
Оставите свој коментар