Pozivajući se na neimenovane izvore, portal piše da je stav administracije predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da se geopolitičko težište pomjera od razvijenih ekonomija.
Turska je zvanično zatražila da se pridruži grupi zemalja u razvoju BRIKS, javlja Blumberg, navodeći da zemlja nastoji da ojača svoj globalni uticaj i izgradi nove veze mimo svojih tradicionalnih zapadnih saveznika. Pozivajući se na neimenovane izvore, portal piše da je stav administracije predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana da se geopolitičko težište pomjera od razvijenih ekonomija.
Novi diplomatski pritisak zemlje odražava njene težnje da njeguje veze sa svim stranama u multipolarnom svijetu, dok i dalje ispunjava svoje obaveze kao ključna članica NATO-a, kažu sagovornici Blumberga. Kako navode, Turska je prije nekoliko mjeseci izrazila želju da postane članica BRIKS-a zbog nedostatka napretka u njenom višedecenijskom nastojanju da se pridruži Evropskoj uniji.
Zahtjev Turske je, djelimično, rezultat i raskola sa drugim članicama u NATO-u, pošto je zvanična Ankara zadržala bliske odnose sa Rusijom nakon njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Tursko Ministarstvo spoljnih poslova i predsjedništvo zasad se nijesu oglasili ovim povodom.
Organizacija BRIKS (nazvana po zemljama osnivačima: Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) uključuje neke od najvećih ekonomija u razvoju, a ove godine dobila je četiri nova člana kada su joj se pridružili Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat. Saudijska Arabija je takođe pozvana da se pridruži organizaciji, međutim zvanični Rijad to još nije učinio.
O daljem proširenju BRIKS-a vjerovatno će se razgovarati tokom samita u Kazanju, u Rusiji, koji će biti održan od 22. do 24. oktobra, a među zemljama koje su zainteresovane za članstvo u organizaciji su Malezija, Tajland i Azerbejdžan, bliski saveznik Ankare.