Гинцбург / - Фото: Профимедиа
31/08/2021 u 10:02 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Творац Спутњика песимистичан: Чека нас тешка јесен

Постоји велика опасност од појаве нових сојева вируса корона који могу бити још опаснији од делта соја, каже Гингбург

Директор Научноистраживачког центра Гамалеја и творац вакцине Спутњик В Александар Гинцбург изјавио је да нас, ако се ситуација буде овако развијала, чека тешка јесен, те да постоји велика опасност од појаве нових сојева вируса корона који могу бити још опаснији од делта соја.

Гинцбург је истакао да у Гамалеја центру раде све да спријече појаву и последице таквих сценарија, али да вакцинација на глобалном нивоу иде споро.

Према његовим ријечима, неке земље су потпуно вакцинисале становништво, док на примјер Африка још није ни почела са имунизацијом.

- Ако би сада све фабрике и погони у свету започели производњу само једне вакцине, није важно које, могли бисмо да произведемо количину која би била довољна за вакцинисање само 12 до 15 одсто становништва на планети, а да бисмо побиједили овај вирус треба да буде вакцинисано 70 одсто популације-  рекао је Гинцбург за „Глас Српске“.

Говорећи о руској вакцини, он је напоменуо да она штити од делта соја у 83 одсто случајева, те у 94 одсто случајева штити од развијања тежих облика болести и хоспитализације.

- За разлику од `мРНА` вакцина, које стварају само једну врсту антитијела против протеина С и на тај начин неутралишу вирус, због чега њихова ефикасност против делта соја пада на 40 до 50 одсто, Спутњик В ствара неколико врста ових антитијела, у која спадају и она против делта соја, а такође против британског и јужноафричког соја - појаснио је Гинцбург.

Он је навео да је делта сој опаснији него сви претходни и за разлику од вуханској соја, који када уђе у ћелију може да се реплицира у вирусне честице које улазе у крв, делта сој прелази из ћелије у ћелију кроз специјалне канале, формирајући на тај начин огромне ћелије које стварају велику количину вирусних честица, на хиљаде пута више него код вуханског соја.

- Количина антитијела коју сте добили после било које вакцине или прележане болести није довољна да вас заштити од тога. За то је потребна много већа количина антитела. То се може достићи добијањем треће дозе. За сада смо показали да је за то најбоље примијенити Спутњик лајт- рекао је Гинцбург.

Он сматра да је вакцинација деце неопходна, али да би се дозволила примена неке вакцине код дјеце, она мора да прође озбиљна клиничка испитивања и то много озбиљнија него код одраслих.

- Прије мјесец дана смо почели клиничка испитивања Спутњика В код дјеце узраста од 12 до 17 година. Испитиваће се разне концентрације ове вакцине, а оне су мање него код одраслих и то код 660 дјеце у току годину дана- навео је Гинцбург.

Према његовим ријечима, након тога специјална комисија треба да проанализира добијене резултате, при чему ће се анализирати свака, па и најмања нуспојава.

- Тек када дођемо до закључка да је вакцина ефикасна и потпуно безопасна за дјецу, биће дозвољена њена примјена- закључио је Гинцбург.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 19:22