
Primjetan pad broja zaraženih kovidom 19 u Južnoafričkoj Republici (JAR) proteklih dana je možda znak da je dramatičan rast slučajeva, izazvan pojavom novog omikron soja dostigao vrhunac, i da sada jenjava, poručuju stručnjaci.
Južna Afrika je država koja se prva našla na udaru omikrona i svijet zbog toga prati kako se situacija razvija u toj zemlji, a nakon što je prošlog četvrtka registrovano rekordnih 27.000 novih slučajeva na nacionalnom niovu, brojevi su opali na oko 15.424, koliko je zabilježeno u utorak, prenosi Glas Amerike, javlja Blic.rs.
U najgušće naseljenoj provinciji Gauteng, u kojoj živi 16 miliona ljudi, a gdje se nalazi i najveći grad Johanesburg i prestonica Pretorija, pad broja slučajeva je počeo ranije i nastavio se.
- Pad broja novih slučajeva na nacionalnom nivou, zajedno sa kontinuiranim padom novih slučajeva koje vidimo u provinciji Gauteng, koja je nedjeljama bila centar ovog talasa, pokazuje da je dostignut vrhunac - izjavila je Marta Nunjes, istraživač na odeljenju za Analitiku za vakcine i infektivne bolesti na Univerzitetu Vitvotersrand.
Bio je to kratki talas, i dobra vijest je da nije bio tako težak u smislu hospitalizacija i smrtnih slučajeva, rekla je Nunjes.
Ona je navela i da u epidemiologiji nije neočekivano da posle oštrog povećanja slučajeva, kao što je u Južnoj Africi to bilo u novembru, uslijedi nagli pad.
Omikron, koji se prenosi znatno brže od ranijih varijanti, brzo je postao dominantan u ovoj zemlji, a procjenjuje se da je za 90 odsto slučajeva kovida 19 u provinciji Gauteng od sredine novembra odgovoran ovaj soj.
Ostatak svijeta je brzo sledio Južnu Afriku a omikron je već nadmašio deltu kao dominantni soj u nekim zemljama, pa tako u SAD, on čini 73 odsto novih slučajeva prošle nedelje, a smatra se da je ta varijanta izazvala 90 odsto novih infekcija u području Njujorka, na jugoistoku SAD, industrijskom srednjem zapadu i pacifičkom sjeverozapadu, navodi Glas Amerike.