Ko još falsifikuje kovani novac? U Evropskoj uniji se najčešće falsifikuju novčanice od 50 i 20 eura, što ima logike - em su to najčešće banknote, em "vrijede" više nego 10 eura, ali su mnogo manje šanse da ih neko uzme pod lupu nego novčanice od 100 ili 200 eura, prenosi Deutsche Welle.
Ali, španska policija je uz pomoć Europola u Toledu razbila prsten falsifikatora novca koji su skovali pola miliona "vrlo kvalitetnih" falsifikata novčića od dva eura, prenose Nezavisne.
Taj policijski ulov opisan je kao "najvažniji" na polju falsifikata u Evropi u posljednjih 10 godina.
Pohapšeno je 10 kineskih državljana, a španska policija je saopštila da ih juri već šest godina. Kažu, novčićima je ekstremno teško ući u trag.
Ekonomska šteta nije bogzna kolika jer pola miliona novčića po dva eura daje ukupno milion eura tešku prevaru, ali policijsku akciju ne treba potcijeniti. Njeni glavni efekti su psihički jer država mora da garantuje da je novac koji je u opticaju autentičan.
Novčići nemaju hologram i sigurnosne pečate poput papirnog novca. Ali, opet imaju dovoljno karakteristika da ih je teško iskopirati.
- Ne morate biti ekspert da razlikujete falsifikovani i pravi novčić - piše na sajtu njemačke Savezne banke.
Navode da su simboli utisnuti na kovanici eura ispupčeni i konture se jasno vide. Ivice novčića takođe imaju simbole i neravnine, kako bi i slijepe osobe mogle da ih raspoznaju. Falsifikatori teško uspijevaju da ih vjerno preslikaju.
Vjerovatno građani ne hodaju okolo sa magnetima u džepu, ali iz njemačke Savezne banke kažu da je magnet prilično dobar način da se provjeri autentičnost.
- Zbog posebnog bezbjednosnog materijala srednji dio novčića od dva evra je blago magnetičan. To znači da novčiće magnet pomalo odiže, ali će otpasti čim se magnet blago protrese - navodi se na sajtu banke.
S druge strane, spoljni prsten kovanice od dva eura, kao ni kovanice od 10, 20 i 50 centi, ne mogu biti privučene magnetom.
- Pravi novčići od jednog, dva i pet centi su presvučeni bakrom i vrlo su magnetični"- dodaju na sajtu banke.