Džastin Trudo / - SHUTTERSTOCK
07/01/2025 u 08:35 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Uspon i pad Džastina Trudoa

Džastin Trudo, sin nekadašnjeg kanadskog premijera, i sam je stao na čelo vlade prije deset godina, u političkom usponu bez presedana.

Međutim, decenija obilježena aferama, ali i skandalima koji su "isplivali" iz mladosti, istopila je popularnost lidera Liberalne stranke, koji se danas, suočen sa izvjesnim porazom na predstojećim izborima, povukao sa svih funkcija.

Džastin Trudo, koji je podnio ostavku na mjesto premijera Kanade i predsjednika Liberalne partije, rođen je 1971. godine u Otavi, kao sin Pjera Trudoa, koji je bio premijer Kanade u četiri mandata.

Trudo podnio ostavku na mjesto premijera Kanade i predsjednika stranke

Odrastao je pod lupom javnosti, prateći političku karijeru svog oca.

Nakon što je radio kao nastavnik i novinar, Trudo je ušao u politiku i 2008. godine izabran je za poslanika u Donjem domu kanadskog parlamenta, predstavljajući izbornu jedinicu Papino u Montrealu.

Godine 2013. postao je lider Liberalne partije Kanade.

Trudo je pobijedio na izborima za lidera partije u vrijeme kada je partija bila na istorijski niskom nivou.

Liberali, koji su bili bez vlasti više od sedam godina, spali su 2011. godine po prvi put na treće mjesto u Donjem domu kanadskog parlamenta, prenosi RTS.

Trudoov preokret 2015. godine

Preokret se dogodio u oktobru 2015. godine, kada su Trudoovi liberali osvojili većinu mjesta na federalnim izborima, porazivši konzervativce.

To je bio prvi put da je partija koja je treća u Donjem domu pobijedila na izborima.

Aga Kan i Trudo u središtu skandala

Međutim, skok sa trećeg na prvo mjesto nije bio jedini presedan koji je obilježio početak Trudoove vlasti, pošto se uskoro suočio sa slučajem sukoba interesa.

Etički komesar Kanade presudio je da je Trudo prekršio pravila prihvatanjem poklona od strane Aga Kana 2016. godine.

To je bio prvi put da je utvrđena odgovornost premijera za takav prekršaj.

Odlazak žena iz kabineta i premijerova reputacija feministe

U februaru 2019. godine, bivša ministarka pravde Džodi Vilson-Rejbold optužila je vladine zvaničnike da su vršili pritisak kako bi pomogli jednoj građevinskoj kompaniji da izbjegne suđenje za korupciju.

Afera je dovela do ostavke Vilson-Rejbold i predsjednice Trezora Džejn Filpot.

Odlazak dvije žene iz kabineta nanio je političku štetu premijeru, koji se predstavlja kao feminista.

Trudo je preuzeo odgovornost za taj slučaj, ali je, međutim, odbio da se izvini.

Rasistički ispadi u mladosti

Ubrzo nakon početka izborne kampanje 2019. godine, pojavile su se fotografije Trudoa iz mlađih dana sa blekfejsom (bojenje lica u crno da bi ismijavali crnce).

Trudo, snažan zagovornik multikulturalizma, izvinio se i rekao da je bio zaslijepljen zbog svog privilegovanog života.

Na izborima iste godine liberali su svedeni na manjinu u Donjem domu, što ih je primoralo da sklapaju dogovore sa opozicionim strankama.

Pandemija i trvenja oko sredstava za oporavak

Nove političke probleme premijeru donijela je epidemija koronavirusa, pošto je 2020. godine ministar finansija Bil Morno podnio ostavku zbog neslaganja u vezi sa sredstvima potrebnim za oporavak Kanade od pandemije.

Istovremeno, Morno je bio na udaru kritika zbog svojih veza sa dobrotvornom organizacijom, koja je izabrana za sprovođenje studentskog grant programa.

Iako se izbori u Kanadi održavaju na svake četiri godine, Trudo je odlučio da se oni održe već 2021. godine, u nadi da će birači nagraditi njegovu vladu za način na koji se borila protiv pandemije.

Pokušaj je propao, a liberali ponovo nisu osvojili većinu potrebnu da sami formiraju vladu.

Pad popularnosti liberala ankete su bilježile već 2023. godine, kada se, u drugoj polovini godine, jaz iznenada proširio, zbog čega je postalo sve jasnije da će 2025. godine vjerovatno izgubiti izbore.

Već sljedeće godine, Trudoova partija je izgubila jedno od najsigurnijih mjesta na specijalnim izborima u Torontu, a Nove demokrate, koalicioni partner koji mu je pružao podršku u zamjenu za povećanu socijalnu potrošnju, najavile su da će povući svoju podršku, što je Trudoa navelo da pokuša da formira novu koaliciju.

Tramp – kap koja je prelila čašu

Ozbiljna prijetnja kanadskoj ekonomiji, koja zavisi od izvoza, stigla je u novembru iz SAD.

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp poručio je da će po stupanju na dužnost odmah potpisati izvršnu uredbu kojom će uvesti carinu od 25 odsto na sve proizvode uvezene u SAD iz Meksika i Kanade.

U decembru, premijer je ostao bez još jedne saradnice, ministarke finansija Kristije Frilend, koja je podnijela ostavku nakon što je Trudo zatražio od nje da preuzme nižu funkciju.

Frilend je bila među najlojalnijim saradnicima premijera u prethodnih deset godina i vodeći trgovinski pregovarač Kanade tokom prvog Trampovog mandata.

Prema njenim riječima, sukobila se sa Trudoom u vezi sa pitanjem potrošnje i načina na koji se nositi sa mogućim carinama SAD.

Konačno, Nove demokrate su najavile da će podnijeti prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi krajem januara, što je naišlo i na podršku iz opozicije, koja je poručila da ne postoji scenario prema kojem bi Trudo politički preživio.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
07. januar 2025 08:36