Ukrajina je planirala da izvede napade na teritoriju Rusije 24. februara ove godine, ali je Glavna obavještajna uprava Ministarstva odbrane Ukrajine, na molbu Vašingtona, odustala od toga, piše „Vašington post“ pozivajući se na nove povjerljive dokumente koji su „procureli“ u javnost.
„Kiril Budanov, šef uprave vojno-obavještajne službe Ukrajine, naložio je jednom od svojih oficira da se 'pripreme za izvođenje masovnih napada 24. februara svi koji su u Glavnoj obavještajnoj upravi“, navedeno je u tekstu, u kojem se list poziva na izvještaj Agencije za nacionalnu bezbjednost SAD.
„Vašington post“ navodi da su ukrajinski činovnici, prije svega, razmatrali mogućnost izvođenja napada na Moskvu i Novorosijsk.
Prema navodima lista, dokument američke agencije je objavljen 13. februara. Istog dana SAD su ponovo pozvale svoje građane da napuste Rusiju.
Ipak, 22. februara je objavljen izvještaj CIA, prema kojem je Glavna obavještajna uprava Ukrajine „pristala, na molbu Vašingtona, da odloži napade na Moskvu“.
Prema navodima obavještajnih službi, nema informacija koje ukazuju na to da je Služba za bezbjednost Ukrajine pristala da odloži sopstvene planove o napadima na Moskvu u sličnom periodu.
Prema pisanju „Vašington posta“, zapadni činovnici se skeptički odnose prema raznim saopštenjima Kirila Budanova koji je, kako se navodi, „poznat po svojim smjelim izjavama i tvrdnjama“.
On je ranije izjavio da će Ukrajina pobijediti u sukobu s Rusijom i da Krim mora biti vraćen u sastav Ukrajine ovog ljeta. Ipak, kako svjedoče povjerljivi dokumenti koji su objavljeni na društvenim mrežama, američka obavještajna zajednica smatra da je takav razvoj događaja malo vjerovatan, navodi se u članku.
Kako navodi list, ukrajinski zvaničnici privatno priznaju da niz vojnih operacija protiče pod kontrolom SAD.
„Ukrajinski činovnici odavno u privatnim razgovorima govore o tome da SAD de fakto kontrolišu pojedine vojne operacije“, piše „Vašington post“.
Prema pisanju lista, Kijev po pravilu ne koristi raketne sisteme koje je dobio od Vašingtona bez potvrde ili dobijanja koordinata od američke vojske, koji se nalazi u bazi u Evropi.
„Vašington post“, takođe, tvrdi da su zapadni činovnici dali do znanja predsjedniku Ukrajine Vladimiru Zelenskom da smatraju da je Kijev umiješan u ubistvo ruskog politikologa Darje Dugine, koja je poginula 20. avgusta prošle godine u eksploziji automobila u Podmoskovlju.
Američki zvaničnici su, kako piše list, procijenili da je taj teroristički napad provokacija koja bi mogla da izazove žestoku reakciju Moskve.
Pentagon istražuje na koji način su na društvene mreže „procureli“ materijali u kojima se opisuje stanje ukrajinske vojske, kao i planovi SAD i NATO-a za njeno jačanje.
List „Njujork tajms“ je pisao o tome da dokumente koji su datirani na početak marta navodno šire „ruski provladini Telegram kanali“.
List, takođe, tvrdi da je na internet poslato više od 100 dokumenata, a da je šteta koju to nanosi znatna. U Pentagonu su Sputnjiku rekli da analiziraju informacije o „curenju“ dokumenata.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da Rusija ne sumnja u to da su SAD i NATO posredno ili neposredno umiješani u sukob u Ukrajini. Bijela kuća je odbila da potvrdi vjerodostojnost materijala objavljenih na internetu i saopštila da za sada nije spremna da objavljuje teoriju o tome kako i zbog čega je došlo do toga.