/ SKRINŠOT: YOUTUBE CENTER FOR STRATEGIC & INTERNATIONAL STUDIES
11/01/2023 u 00:00 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Simulacija ratne invazije Kine na Tajvan: Hiljade poginulih vojnika i ogromne štete

CSIS je ratnu igru sproveo 24 puta da bi dobio odgovor na dva fundamentalna pitanja: da li bi invazija bila uspješna, i po koju cijenu

Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) iz Vašingtona objavio je simulaciju eventualne kineske invazije na Tajvan, te posljedice koje bi ona imala. 

Kako se navodi, kineska invazija na Tajvan 2026. godine vjerovatno Pekingu ne bi donijela pobjedu, ali bi kineske trupe, isto kao američke, tajvanske i japanske, pretrpjele ogromne ljudske i materijalne gubitke, a sam Tajvan bi teško nastradao, pokazala je  objavljena studija tink-tenk organizacije Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) iz Vašingtona. 

Kako javlja CNN, ova ugledna organizacija sprovela je simulaciju ratnih igara u vezi sa eventualnim konfliktom koji zaokuplja pažnju političkih lidera u Aziji i Vašingtonu, prenosi Avaz.

Ovo je jedna od najopsežnijih simulacija ikada sprovedenih u vezi sa ratom oko de-fakto nezavisnog ostrva sa 24 miliona žitelja koje ima demokratski izabranu vlast, a koje komunistička Kina smatra svojom teritorijom iako ga još od kraja Drugog svjetskog rata ne kontroliše.

Rezultati simulacije pokazuju da bi rat američkoj vojsci donio pirovu pobjedu, jer bi ona iz konflikta izašla u obogaljenom stanju isto kao poražena kineska vojska. Na kraju konflikta, najmanje dva američka nosača aviona našla bi se na dnu Tihog okeana, dok bi moderna kineska mornarica, koja je sada najveća na svijetu, bila "u raspadu".

CSIS je ratnu igru sproveo 24 puta da bi dobio odgovor na dva fundamentalna pitanja: da li bi invazija bila uspješna, i po koju cijenu. Izvještaj, u koji je CNN imao uvid, pokazuju da bi vjerovatni odgovori bili da invazija ne bi bila uspješna i da bi cijena invazije bila ogromna.

- Sjedinjene Američke Države i Japan gube desetine brodova, stotine ratnih aviona i hiljade vojnika. Takvi gubici bi oštetili globalnu poziciju SAD na mnogo godina - navodi se u izveštaju.

U većini scenarija, američka ratna mornarica izgubila bi dva nosača aviona i između 10 i 20 bojnih brodova, a u tri mjeseca borbe poginulo bi oko 3.200 američkih vojnika, što bi bila gotovo polovina gubitaka koje je vojska SAD pretrpela tokom dvije decenije sukoba u Iraku i Avganistanu.

- Kina takođe strada žestoko. Njena mornarica je u raspadu, glavnina njenih amfibijskih snaga je razbijena, a desetine hiljada vojnika pada u ratno zarobljeništvo - dodaje se u saopštenju i procjenjuje se da bi u ratu poginulo 10.000 kineskih vojnika, i da bi Peking izgubio 155 ratnih aviona i 138 velikih bojnih brodova.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. maj 2024 07:16