Посљедњи авион са америчким војницима напустио је Авганистан, али је група Американаца одлучила да остане у Авганистану, углавном да би били са својом породицом, па се поставља питање - шта ће бити даље са њима и са странцима других националности који су и даље тамо?
Администрација америчког председника Џозефа Бајдена је навела да очекује да ће талибани наставити да обезбјеђују пролаз Американцима и осталима који желе да напусте Авганистан када оду америчке трупе.
Међутим, постоји забринутост око тога како ће преостали грађани напустити Кабул уколико не ради аеродром.
На десетине хиљада Авганистанаца који су у ризику, као што су преводиоци који су радили за америчку војску, новинари и заговорници људских и женских права остали су у тој земљи.
Новинске агенције наводе да није познато каква ће бити њихова судбина, али званичници су забринути да би талибани могли да им се освете.
Талибани су обећали да ће дозволити свим странцима, али и Авганистанцима са посебном дозволом друге земље да напусте Авганистан, према заједничкој изјави Велике Британије, САД и још неких земаља.
САД су раније поручиле да неће бити њихових дипломата у Авганистану и да ће одлучити о отварању амбасаде на основу талибанских акција наредних недјеља и мјесеци.
Сједињене Америчке Државе завршиле су повлачење својих војних снага из Авганистана, скоро 20 година од доласка у ту земљу, саопштила је америчка војска.
"Желим да објавио крај нашег повлачења из Авганистана и крај мисије евакуације америчких држављана, држављана трећих земаља и угрожених Авганистанаца. Последњи авион Ц-17 полетио је са аеродрома Хамид Карзаи 30. августа, овог послеподнева у 3.29 по источноамеричком времену и последњи авион са људством сада напушта ваздушни простор Авганистана", рекао је Мекензи.
Он је рекао да ће САД наставити дипломатску мисију у циљу евакуације преосталих америчких држављана и оних Авганистанаца који желе да оду, преноси ЦНН.
"Вечерашње повлачење означава и крај војне компоненте евакуације, али и крај скоро 20-годишње мисије која је почела у Авганистану нешто после 11. септембра 2001. године. То је мисија која је донијела крај Осаме бин Ладена, као и многих његових сарадника. То није била јефтина мисија", рекао је Мекензи.
Током мисије је, како је објаснио, погинуо више 2.460 америчких војника и цивила, а рањено више од 20.000 њих укључујући и 13 војника погинулих у недавном нападу бомбаша самобице ИСИС-К код аеродрома у Кабулу.
Крај америчког најдужег рата значи и да од овог тренутка први пут после скоро двије деценије САД и њихови савезници неће имати снаге на терену у Авганистану.
(Новости)