Највећи казахстански град Алмата је у потпуности окружен контролним војним пунктовима, са десетинама војника и оклопних возила који су на њима распоређени.
Tанјуг преноси наводе агенције Тасс да војници детаљно контролишу све аутомобиле и документе путника на свим излазима из Аламатија.
У највећем граду Казахстана у 20 сати по локалном времену на снагу је ступио полицијски час који је најављен сиренама.
Полицијски час ће трајати до седам часова ујутро, а власти су апеловале на становнике тог града да остану мирни и не напуштају домове без потребе, јављају РИА Новости.
Како преноси Спутњик, у предграђима Алмате чују се пуцњи, а ријеч је, како се наводи, о наставку "антитерористичке операције" која је покренута синоћ.
МУП Казахстана није потврдило наводе о борбама у предграђу највећег казахстанског града, а Спутњик наводи и да се борбе воде на саобраћајној магистрали Алмата – Бишкек већ неколико часова у близини градића Рајимбек.
Раније данас, Kарим Масимов, бивши шеф Националног безбједносног комитета, и још неки званичници ухапшени су под оптужбом за велеиздају, док је предсједник Казахстана Касим Жомарт Токајев прогласио 10. јануар Даном жалости.
Аеродром у граду биће затворен до даљег, иако је раније данас саопштено да ће бити отворен 10. јануара.
Ситуација у Казахстану почела је да се нормализује синоћ након вишедневних нереда који су прерасли у крваве сукобе са полицијом.
Токајев је претходно у обраћању нацији саопштио да је издао наређење да се отвара ватра на "терористе" без упозорења.
На позив Токајева стигли су и припадници руског и белоруског контингента мировних снага Организације уговора о колективној безбједности (ОДКБ), а до сада је слетјело више од 70 авиона.
Преко друштвених мрежа огласила се група наоружаних мушкараца који себе назива "Казахстанским ослободилачким фронтом" запријетила снагама ОДКБ-а и позвала официре војске на државни удар.
Протести у Казахстану, гдје је тренутно на сназу ванредно стање, избили су 2. јануара у региону Мангистау због скока цијена горива, да би се касније проширили на више градова, укључујући Алмату, и прерасли у масовне нереде и пљачке.
У сукобима учесника протеста са војском и полицијом, према подацима Министарства унутрашњих послова, погинуло је 26 особа, процјењује се да је рањено више од 1.000 људи, док је 3.811 особа ухапшено.