
Na otvaranju Festivala biće prikazan i dokumentarni film Dragane Tripković o istorijatu festivala, kao i premijerno izvedena "Himna nastavnika" pobjednička pjesma učenika sa Konkursa Zavoda za školstvo, a koncert će održati Nemanja Radulović, kako su najavile Krkeljić i Bogdanović u Muzičkom centru Crne Gore gdje je održana konferencija za novinare. Ove godine djeca i mladi takmičiće se u 14 disciplina – od klavira, duvačkih instrumenata, kamerne muzike, do solo pjevanja i orkestara.
Kako je tokom konferencije više puta istaknuto, Festivalu nedostaje podrška države, i to ne samo finansijski, već i organizaciono. Na naše pitanje, koje ustanove, državni organi, ili ministarstva im nijesu izašli u susret, nijesmo dobili konkretnu adresu. No, kako su rekle, voljele bi da postoji unutar sistema jedna, konkretna adresa, na koju bi mogli da se obrate ovim povodom, a kako bi se lakše organizovali naredni festivali. Napominju i da im je Cetinje, kao i opštinske i nacionalne organizacije i ustanove kulture u Prijestonici izašle u susret, kao i brojni prijatelji festivala.
Festival mladih muzičara Crne Gore takmičarskog je karaktera, okupiće oko 400 mladih muzičara iz Crne Gore od osnovnoškolskog, preko srednjoškolskog do visokoškloskog nivoa obrazovanja. Odnosno učenika iz 14 crnogorskih muzičkih škola i studente Muzičke akademije (MA), kao i njihove pedagoge. Pored takmičarskog dijela festivala, u okviru pratećih programa učesnici i zainteresovana publika, do 10. aprila, kada završava jubilarno izdanje festivala imaće priliku i da prisustvuje i koncertima domaćih i inostranih umjetnika. Festival završava proglašenjem najuspješnijih učesnika takmičenja i koncertom. Gosti festivala, pored inostranih članova žirija iz Evrope i regiona (Velik Britanoije, Španije, Italije, Rusije, Ukrajine, Bosne i Hercegovine, Srbije., Slovenije i Sjeverne Makedonije) biće i ovdašnji mladi i talentovani muzičari koji su postizali i postižu uspjehe ne samo na ovom takmičenju, već u svijetu. To su Luka Perazić, Luka Bojović, Petar Balaban i Matija Molčanov.
– Iza ovog jubileja osim što stoji mnogo sentimenta i slavljeničkog ponosa, postoje i sjenke koje su se nadvile nad Festival, a za koje čekamo da vidimo da li će vremenom nestati, a da bi ovaj Festival doživio još 10, 20 ili 100 izdanja, i da nas nadživi - rekla je prof. Krkeljić. Dekanica MA ističe da se susreću s organizacionim problemima.
– Zadnja tri festivala organizuju se van sistema, bez konkretne podrške ili patronata sistema, i svega onog što se podrazumijeva kada je u pitanju državno takmičenje - rekla je prof. Krkeljić. Jedan dio problema, dodala je ona, proizlazi iz nedostatka finansija, dok je drugi utemeljen u zakonskim regulativama. Jer, kaže Krkeljić, muzičko obrazovanje u Crnoj Gori regulisano je s tri zakona, što usložnjava funkcionisanje, pa time i organizaciju ovog festivala, jer je muzički obrazovni sistem suštinski jedna cjelina.
Direktorica ŠOMO "Savo Popović" Tanja Bogdanović takođe je istakla potrebu da se Festivalu pomogne u organizacionom dijelu, a kako bi se olakšalo ne samo njima kao organizatorima, već i takmičarima, žiriju, pedagozima i gostima festivala.
– Nadam se da mi neće zamjeriti, ali, mi nismo neko obično školsko takmičenje, niti smo na nivou - "desilo" se, već mi prosto živimo ovaj festival - ističe Bogdanović, dodajući da se to generacijama prenosi.
Bogdanović je ukazala na činjenicu da organizacija festivala zahtijeva resurse, logistiku, podršku institucija, a kako bi se stvorio prostor za inspiraciju, kreativnost i umjetnost. A, nerijetko se dešava, dodala je ona, da su često opterećeni tehničkim pitanjima. Zato, apelovala je Bogdanović, politika treba da vodi sistem, a da se umjetnosti omogući pozicija koju zaslužuje - prvo mjesto, jer je to ono što ostaje i traje, i što nas kao takvo najbolje reprezentuje van granica Crne Gore.