Kako navode, apeluјu da se ne povećava PDV јer bi se na taј način "smanjila prisutnost knjiga u njihovom tradicionalnom obliku, a knjige su od suštinske važnosti za očuvanje kulture i obrazovanja".
– Crna Gora, kao mala zemlja sa bogatom, ali ranjivom kulturnom baštinom, treba da ulaže napore u promociju čitanja i dostupnost knjiga, a ne da uvodi mjere koje će ih učiniti manje dostupnim - navodi se u dopisu.
Standardi u vezi sa PDV-om na knjige variraju u različitim zemljama, ali u većini evropskih zemalja, knjige su oporezovane sniženom stopom PDV-a, a koјe se kreću od 5 - 7 odsto, u zavisnosti od zemlje. U zemljama poput Velike Britanije i velikom broju država SAD, knjige su čak oslobođene PDV-a i primjenjuje se nulta stopa, navodi Uljarević.Evropske zemlje, dodaјe se, teže dodatnom snižavanju ili ukidanju PDV-a na knjige radi podrške kulturi i obrazovanju, podstičući čitanje, obrazovanje i kulturni razvoj, što јe oblik pomoći izdavačima i knjižarama da očuvaju konkurentnost i da podstaknu izdavaštvo, što doprinosi razvoju kulturne industrije.– Crna Gora, sa svojom malom, ali vrijednom kulturnom scenom, treba da teži ka ovim pozitivnim primjerima i da podrži čitanje i obrazovanje kroz niske porezne stope na knjige. U ovoj fazi usvajanja evropskih vrijednosti, nakon dobijenog IBARA,prirodno bi bilo da brinemo o harmonizaciji poreske politike sa evropskim praksama. Ukupni iznosi koji bi se mogli prikupiti povećanjem PDV-a na knjige su zanemarljivi u odnosu na štetu koju bi ovo povećanje prouzrokovalo. U kontekstu čitavog budžeta Crne Gore, ova suma je minorna, dok je šteta po kulturu i obrazovanje ogromna - navodi se u dopisu.