Šuković, Šehanović i Todorović tokom obraćanja ministra, komesarke i kustoskinje / -foto: živana janjušević
09/04/2025 u 21:09 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Dijalog čovjeka i prirode kroz suvozidanu među

Crnogorski paviljon u prostoru ArteNova, na lokaciji Kampo San Lorenco u Veneciji, biće otvoren 8. maja na 19. Venecijanskom bijenalu arhitekture

Ove godine Crnu Goru na Bijenalu arhitekture u Veneciji predstavlja projekat "Terram intelligere: INTERSTITIUM" čiji autori su Ivan Šuković, Emir Šehanović i Dejan Todorović, a moći će da se pogleda do 23. novembra ove godine. Njihovo viđenje odgovora na glavnu temu ovogodišnjeg Venecijanskog bijenala arhitekture čiji idejni tvorac je Karlo Rati, predstavljen je danas u sali "Unicorn" Naučno-tehnološkog parka u Podgorici, u organizaciji Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Komesarka predstavljanja je Mirjana Đurišić, a kustoskinja izložbe Miljana Zeković.

Učešće na Bijenalu arhitekture predstavlja izuzetnu priliku da se afirmiše naše savremeno stvaralaštvo na međunarodnoj sceni, ali i crnogorske specifičnosti, ocijenio je ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović.

image

Obraćanje kustoskinje Zeković

-foto: živana janjušević

– Ovogodišnja tema crnogorske izložbe "Terram intelligere: INTERSTITIUM", odnosno "Razumjeti zemlju", otvara prostor za suštinski dijalog o odnosu čovjeka i prirode, o arhitekturi kao alatu i o lokalnim odgovorima na globalne izazove. Naš paviljon bavi se konceptom međe, koja nije samo fizička granica, već i simbol časti, identiteta i društvenog poretka. Ovaj projekat analizira kako se arhitektura nalazi na granici umjetnosti i nauke, povezuje tradicionalna shvatanja teritorije sa savremenim istraživanjima u mikrobiologiji. Kroz analizu mikroorganizama u tlu i tradicionalnnih načina gradnje, autorski tim osvjetljava kako priroda može oblikovati održivu budućnost arhitekture - naveo je Radunović.

Interdisciplinaran, globalan i lokalan

Projekat "Terram intelligere: INTERSTITIUM" predstavlja inovativnu fuziju nauke, umjetnosti, arhitekture i prirodnih procesa, a postavku će pored umjetničke instalacije, književnih citata, zvučnih i svjetlosnih efekata, činiti i svojevrsna laboratorija gdje će se pratiti šta će se dešavati sa uzorcima zemlje iz različitih dijelova Crne Gore. Ovaj dio projekta autori će realizovati u saradnji sa stručnjacima Instituta za molekularnu genetiku i genetski inženjering Univerziteta u Beogradu.

– Projektom "Razumjeti zemlju" Crna Gora otvara vrata inovativnim pristupima u kreativnom interpretiranju nacionalnih resursa - rekla je, između ostalog, Đurišić napominjući da je rad interdisciplinaran, globalan i lokalan.

Izložba se, između ostalog, bavi i suvozidom - međom - granicom. Đurišić je izrazila nadu da će ostvariti prepoznatljivost, čitljivost i jasnu relaciju sa postavljenom temom Bijenala "Inteligencija - prirodna, vještačka, kolektivna".

Kustoskinja crnogorskog predstavljanja Zeković je rekla da je postavka inovativan spoj arhitekture, umjetnosti i nauke, raščlanjujući pojedine segmente izložbe, podsjećajući da je suvozid zaštićen kod Uneska kao nematerijalna baština umjetnosti gradnje samo kamenom bez veziva.

– U crnogorskom kontekstu osjećanja vezana za među su teža, složenija od Uneskove definicije, jer ova prostorna granica je i društveni kontekst, mjesto razgraničenja i vlasništva nad zemljom, ali i prostor tradicije, socijalne razmjene i dijaloga - rekla je Zeković, napominjući da je ovaj tip gradnje najbliži prirodi.

image

Zeković, Đurišić, Todorović, Šehanović i Šuković

-foto: živana janjušević

Održan je i kratak panel na kojem su govorile kustoskinja i komesarka, kao i autori rada. Ovom prilikom Šuković je rekao da su uspjeli da uvežu svoja prethodna znanja i iskustva, napominjući da mu je prethodno učešće na Bijenalu pomoglo u kreiranju koncepta ove postavke.

– Ovaj rad karakteriše reprezentacijski nivo, a atmosfera omogućava da prepoznate nešto što nije klasična, statična arhitektura, što nema fiksnu, zacrtanu liniju, iako se bavi temom međe, već ulazi u fluidni svijet - rekao je, između ostalog, Šuković.

Prikazan je i kratak film o radu autora i kustoskinje na izložbi.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
24. april 2025 09:09