
Ove godine obilježava se jubilarnih 30 godina od osnivanja najstarije privatne galerije u Crnoj Gori, galerije "Most" u Podgorici, koju je 11. aprila 1994. godine osnovao poklonik umjetnosti Branko Kovačević, na inicijativu poznatog slikara Gojka Berkuljana, iz Nikšića.
Iste godine, 7. jula, monodramom "Potonja ura Njegoševa", počela je pod kulturnom kapom galerije i najviša kulturna seoska manifestacija u državi i regionu "Viluško kulturno ljeto".
U selu Vilusi, Kovačivićevom zavičaju, sabirala je brojne kulturno-umjetničke stvaraoce.
- Galerija "Most" je otvorena u vrijeme kada se ratovalo i kada niko nije mislio o umjetnosti. Ona je preteča nečeg veoma lijepog i osnovana je snažnom voljom osamnaest akademskih umjetnika, među najznačajnijima u Crnoj Gori – kaže u razgovoru za "Dan" Branko Kovačević.
Teško je, dodaje on, nabrojati sve umjetnike koji su izlagali u galerji koja već tri decenije spaja umjetnost i njene ljubitelje, kao i one koji su bili dio Viluške manifestacije. U ovoj galeriji izlagana su djela brojnih velikana, kao što su Gojko Berkuljan, Uroš Tošković, Dimitrije Popović, Miodrag Dado Đurić, Aco Prijić, Miloš Vušković, Cvetko Lainović, Tomo Pavićević i mnogi drugi iz države, regiona i inostranstva, poput Vida Slivnikara iz Slovenije, Paola Stropa iz Italije, ali i mladih stvaralaca koji početke svoje karijere vezuju za izlaganje u galeriji "Most".
- Mnoge izložbene večeri smo posvećivali našim poznatim likovnim kritičarima, kao što je to bio Miodrag Coko Marović, jedan od osnivača ove galerije, Olga Perović, istoričarka umjetnosti i drugi koje smo ispratili. Pored izložbi, u galeriji su održavane i brojne književne večeri, ali i sporstske i humanitarne akcije, a jedna od značajnijih je i manifestacija "Duga nad mostom" koja tradicionalno već godinama okuplja stvaraoce iz svih oblasti kulture – kaže Kovačević.
On dodaje da su organizatori i pokretači Crnogorskog udruženja galerista, ali i izdavači "Ljetopisa galerije" autora i urednika Budislava Kralja.
Objavljivali su i kataloge 450 izloženih djela i knjige iz oblasti likovne kritike, Antologiju crnogorskog narodnog humora autora Pavla Đonovića "Dim u dim", oko 80 knjiga iz oblasti nauke, romana, kratkih priča, aforizama i poezije, učestvovala je na brojnim sajmovima, sportskim, humanitarnim i drugim javnim dešavanjima u državi i pomogla svaki dosadašnji Festival humora, satire i karikature koji se održava u Danilovgradu.
- Pokrenuli smo i manifestacije "Cetinjani svome gradu" i "Podijum za mlade muzičare". Nadamo se da će omladina nastaviti našim putem, graditi mostove kulture i osnaživati našu umjetničku baštinu – zaključuje Kovačević.
Коментари (0)
Оставите свој коментар