Inicijativa je rezultat učešća na #BoldMontenegro programu razmjene koji finansira Stejt Dipartment SAD-a, a implementira ga Univerzitet Nebraska u Omahi. Pred otvaranje izložbe biće organizovana i panel diskusiјa.
Postavku će činiti radovi 20-ak umјetnika izabranih na konkursu koјi јe bio otvoren do 28. јanuara. Među njima јe i rad Ive Nešić "Ruјna", koјi јe svoј debi imao pred italiјanskom publikom u Milanu. Mlada likovna umjetnica magistrand je Instituta Marangoni u Firenci, a "Rujna" je video-art posvećen ekologiji, odnosno borbi za očuvanje ljepota Skadarskog jezera. "Ruјna" јe snimljena u Dodošima.
• Rad "Rujna" dosad je bio izlagan u Italiji. Zašto ste odlučili da se njime predstavite i publici u Crnoj Gori?
– Otkad sam se milanskoj publici predstavila videom "Rujna", sanjam o momentu kad ću uspjeti to da uradim i u svojoj zemlji. Zahvaljujući Institutu za održivi razvoj, koji uz pomoć finansijskih sredstava američkog Steјt Dipartmenta organizuje kolektivnu izložbu pod nazivom "Reakcija", napokon imam priliku da se predstavim i crnogorskoj publici. Izložba pokriva tematiku kulturne i prirodne baštine Crne Gore, kroz program koji se zove BOLD Montenegro, i biće održana u Kuslevovoj kući. Tizer koji sam obјavila na društvenim mrežama izazvao je puno pažnje i puno lijepih komentara koјima su ljudi iz Crne Gore izrazili radoznalost za video-art rad. Moram priznati da imam veću tremu sad kad ću izlagati pred crnogorskom publikom, ali samim tim i veće uzbuđenje.
• Ekologija je danas u cijelom svijetu u fokusu, nezavisno da li pričamo o umjetnosti, ekonomiji, ili ljudskim pravima. Možemo li zato za Vaš rad "Rujna" reći da je u domenu angažovane umjetnosti? Zašto se umjetnik treba - mora angažovati?
– Kao mlađa više sam bila pobornik larpurlartizma, a s godinama, kako sve više razumijem svijet oko sebe, generalno je moja umjetnost počela da bude angažovana. Odnosno, ne želim da zvučim drsko, pa se neću zakleti da sve razumijem, ali upijam svijet oko sebe toliko da on iziskuje neku reakciju. Baš iz tog razloga nijesam mišljenja da se svaki umjetnik striktno mora angažovati, ali ne treba potcjenjivati moć umjetnosti koja se kroz istoriju pokazala kao najbolja pokretačka snaga svih promjena u društvu, bile one dobre ili loše. Lijepo je tu moć iskoristiti na dobar način.
• Koje teme Vas još kao umjetnicu provociraju - inspirišu? Koliko je danas istraživanje bitan dio umjetničkog procesa?
– Radoznala sam, neki bi rekli kao dijete, tako da rijetko da postoji tema koja me neće navesti na neko novo istraživanje. Radoznalost koju posjedujem umije izuzetno i da me zbuni i slobodno mogu da kažem i sabotira u nekom istraživanju, јer mi tokom istraživanja mnogo različitih stvari privlači pažnju. Smatram da su istraživanje i radoznalost bitni faktori u životu uopšte, a ne isključivo i samo u umjetničkom procesu. Ali, prije svega, najbitnije јe da se uživa u tom procesu.
• Na čemu trenutno radite? Planirate li da se uskoro u Crnoj Gori ili regionu predstavite samostalno? Kojim i kakvim radovima biste se predstavili?
– Trenutno pišem master rad istražujući međusobni uticaj italijanske i crnogorske umjetnosti, akcentuјući kulturnu razmjenu u sferi savremene umjetnosti. Planiram da se do kraja godine predstavim samostalnom izložbom, ali zasad ne bih voljela o tome da pričam, dok sve detaljno ne isplaniram i organizujem.