Izložbom pod nazivom "Projekat godine" studenta Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore obilježeno je 20 godina od osnivanja Studijskog programa Arhitektura. Postavku otvorenu u Modernoj galeriji u Podgorici čine 62 rada, svrstana u u tri kategorije - Arhitektonsko projektovanje (33 rada), Urbanističko planiranje i projektovanje (15 radova) i Vizuelne komunikacije i tehnologije (14 radova). Kako bismo kao nastavni tim napravili distance i dopustili da drugi sa strane ocijene naš zajednički učinak, pozvali smo međunarodni, interdisciplinami žiri, za svaku kategoriju pojedinačno, kazala je doc.dr Eme Alihodžić Jašarović.
U kategoriji Arhitektonsko projektovanje jednoglasno priznanje žirija pripalo je projektu "Sportski centar Banja Luka", autora Edina Alihodžića.
Projekat "Dom zdravlja" studentkinja Sare Tomić i Elene Simović iz ove kategorije zavrijedio je drugu nagradu, saopštila je Alihodžić Jašarović.
U selekciji Urbanisticko planiranje i projektovanje priznanje žirija pripalo je projektu "Eco village" u Spužu, tima u sastavu Nikolina Cvijović i Dejana Zindović.
Drugo priznanje u ovoj kategoriji žiri dodijelio je radu "Skadarsko jezero i njegovi prostorni i arhitektonski potencijali" autorskog tima u sastavu Žaklina Laketić, Minja Josipović, Milica Mirković i Ivana Smolović.
Vladimir Fatić je za projekat "Igralište - Zov divljine" osvojio je nagradu u kategoriji Vizuelne komunikacije i tehnologije, dok je drugo priznanje u ovoj kategorijipripalo autorskom dvojcu Bojana Tomašević - Maša Radović.
Dekanka Arhitektonskog fakulteta dr Svetlana Perović je istakla da je učinjeno proteklih 20 godina obavezuje "da budemo odgovorniji, odlučniji, istrajniji, složniji, efikasniji, produktivniji, u razvojnom putu koji nam slijedi". Glavni cilj fakulteta u narednom periodu je osnaživanje konkurentnosti u evropskom prostoru visokog obrazovanja, naglasila je ona.
– Prilikom dodjeljivanja nagrada akcenat je stavljen na stručni, praktični rad studenta, u razlicitim kategorijama. Cilj nam je da stimulišemo studente da razvijaju kolektivni doprinos, naročito u onome u čemu su najbolji, da predlažu nove koncepte, da ih nagradimo za to i veselimo se njihovim uspjesima – rekla je, između ostalog, Perović.
Studentima, autorima izloženig radova obratia se prof. Ana Matić, kao članica žirija u kategoriji Vizuelne komunikacije i tehnologije, kao i viodeo porukom prof. emeritus Branislav Mitrović iz Beograda i prof. dr. Alenka Fikfak iz Ljubljane.
Alihodžić Jašarović se zahvalila na trudu koji su uložili u organizaciji izložbe Sari Tomić, Eleni Simović, Momčilu Hadžiristiću i Vladimiru Fatiću.
S.Ć.