
Komemoracija vajaru Ratku Vulanoviću (1941 – 2023), kojoj su juče pored članova njegove porodice prisustvovali i prijatelji i poštovaoci, počela je pomenom u kripti podgoričkog Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja.
Vulanović ne samo da je bio veliki umjetnik, već i veliki čovjek, rekao je sveštenik mr Predrag Šćepanović, ističući da je kamen progovorio iskonski kroz umjetnikova djela, a da je Ratko Vulanović bio rijetka figura, kao da ja izašao iz prošlih vjekova.
Posebno je apostrofirao Vulanovićev doprinos izgledu podgoričkog Sabornog hrama, na kome do izražaja dolaze megaliti, njihova ideja - "a to je da što je čovjek bliže zemlji, to je sve grublji, a što se više penje ka nebu, to je finiji".
– Crna Gora je sva u kamenu, a Vulanović je tajnu kamena saznao i podijelio s nama malima i neukima – rekao je Šćepanović, podsjećajući i da je Vulanović uprkos priznanju i nagradama za svoj rad doživljavao i nepravde, zbog istih tih umjetničkih ostvarenja.
Prisjećajući se druženja s Ratkom Vulanovićem, književnik Budimir Dubak podsjetio je da su još od prvih samostalnih izložbi kritika, kolege i publika njegov rad okarakterisali kao "pravo čudo moderne umjetnosti". Dubak ističe da je Vulanovićev epski dar povratkom u Crnu Goru progovorio jezikom kojim niko dotad nije progovorio u domaćem i svjetskom vajarstvu.
– Vulanović je uvijek iznenađivao svojom novinom, svojom kreativnošću, hrabrošću da zakorači u novo i nepoznato – rekao je Dubak.
Podsjetio je i na uspjeh još jednog njegovog monumentalnog projekta - "Veliki predjeli" koji je prethodio nikšićkom "Kamenom gradu". A, "Kameni grad" mu je, dodaje, pored slave donio i nepredviđena iskušenja, pa čak i sudski proces koji još traje. Kako ističe Dubak, 2008. godine, "Kameni grad" dislociran je na Kapino Polje u Nikšiću s prvobitne lokacije kraj nikšićkog Muzeja, a zbog Vulanovićevog političkog, vjerskog i nacionalnog opredjeljenja koje nije bilo po volji tadašnjoj vladajućoj garnituri u Nikšiću i Crnoj Gori. Istakao je i da će tek u predstojećem periodu biti na pravi način vrednovano njegovo djelo, a s ozbirom na obim i značaj vajarskog i likovnog opusa.
Književnik Radomir Uljarević je istakao da je Vulanović svojim radom razotkrivao tajne piramida, Stounhendža, kosmosa, arhetipske kao i tajne kamena Crne Gore.
– Vulanović je u svojim drvenim, aluminijskim i kamenim gradovima koncipirao kosmos u malom. Iako najveće skulptorske kompozicije, one su predstavljale samo model kosmičke beskonačnosti, o čemu svjedoče hiljade slika i skulptura, crteža u njegovoj zaostavštini, a njegova energija je bila zaista nepojavna i neuporediva – rekao je, između ostalog, Uljarević. Podsjetio je i na, kako je rekao, "sistematsko uništavanje" Vulanovićevog rada i krajem 20. vijeka, kao i kasnije 2000-ih godina u Crnoj Gori.
Komemorativni skup organizovalo je Udruženje knjižara i izdavača Crne Gore.
Ž.J.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar