Nakon koncerta pijanistkinje Đažuej Li, pijaniste Bočeng Wang i soprana Sjaotong Duan, u četvrtak 27. jula, u Crkvi Svetog Duha u Kotoru, u 21 čas, počinje drugi program sa istaknutim kineskim umjetnicima na KotorArt - Don Brankovim danima muzike. Ovaj put u okviru festivalskog segmenta China stage nastupiće oboista Lin Ćing i pijanistkinja Lju Guejđing. Specijalni gost koncerta biće oboista Sendi Džiju Sju. Ulaz na koncert je besplatan.
Umjetnici će se publici u Kotoru predstaviti djelima velikana klasične muzike poput Šumana, Pulanka i Mendelsona, zatim britanskim kompozitorom Polom Petersonom, ali i kineskim stvaraocima poput Đipinga i Nju Đea.
Partneri koncerta su Ambasada Republike Kine u Crnoj Gori, kao i Shanghai International Culture Association i Shanghai Musician Association.
Pored dva koncerta sa istaknutim kineskim umjetnicima, Kotor je domaćin finalu međunarodnog takmičenja „Ciao”. Takmičarske kategorije čine Duvački instrumenti (fagot i oboa) i Kamerna muzika (duo, trio, kvartet, kamerna muzika za gudače i klavir i mali bend). Takmičenje je u Kotoru okupilo preko 60 mladih umjetnika kineskog porijekla. U srijedu (26.07) i četvrtak (27.07) u Crkvi Sv. Duha i studiju muzičke škole u Kotoru, tokom jutarnjih i popodnevnih časova, održaće se polufinalni i finalni krug takmičenja, dok će se u petak, 28. jula, na koncertu u Crkvi Sv. Duha, sa početkom u 21 čas publici predstaviti pobjednici svih kategorija na svečanom koncertu. Nešto ranije, istog dana, u prisustvu ambasadora Narodne Republike Kine u Crnoj Gori Fan Kuna, pobjednicima takmičenja biće uručene diplome. Ulaz i na ovaj koncert je besplatan.
Međunarodno takmičenje „Ciao” je prvo međunarodno muzičko takmičenje u zajedničkoj organizaciji Evrope i Kine. Muzička tema „Bella ciao”, jugoslovenskog filma „Most” (1969), postala je sve popularnija kod mladih Kineza i otuda inspiracija za naziv takmičenja. Logo takmičenja su dizajnirali Vang Cungcung i Tang Jađuen. Jedan dio je kreirao Vang, spojivši kineski znak 桥 [most] s italijanskim pozdravom „Ciao”. Drugi dio je uradio Tang, a sastoji se od strukture svjetski poznatog kineskog drevnog mosta i živopisnih notnih stubova.
Organizatori takmičenja su Šangajski inostrani obrazovni centar za razmjenu, Beogradski kulturni centar i Festval KotorArt uz podršku mnogobrojnih koorganizatora i domaćih i inostranih partnera.
Ž.J.