JOSKIĆ KRAJ SVOG RADA 1 / -PRIVATNA ARHIVA MIŠA JOSKIĆA
05/12/2023 u 16:42 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kritika medijskog pristupa ženama

Obje žene, i Kana Radević i „Ljeposava”, mogu biti inspiracija za buduće generacije, motivišući ih da se bore za svoje ciljeve, razbijajući stereotipe i gradeći sopstvene identitete. Sve u svemu, i Kana Radević i lik Ljeposave imaju potencijal da utiču na društvo kroz svoje pozitivne vrijednosti, postavljajući pitanja i izazivajući uspostavljene norme

image

Mural s likom Ljeposave - Ljiljane Kontić

-FOTO: SEKRETARIJAT ZA KULTURU PODGORICE
Vizuelizacija poruka uvijek je kroz istoriju igrala bitnu ulogu u čovjekovoj spoznaji, ili prenošenju poruka. Zato se možda može reći da ono što je nekad, kroz istoriju, bio živopis, i sakralni i svjetovni, u 20. i 21. vijeku sigurno su murali i grafiti. Jer, i na muralima kao i grafitima, uvijek je bitna poruka iskazana na vizuelan način, nebitno kojim materijalima i likovnim tehnikama se služi. A, da je, kao i nekad upućena masi, dokaz je i to što se izrađuju u gradovima, na mjestima gdje prebiva najviše stanovništa. No, ne treba prenebregnuti da uspješan mural ili grafit pored poruke, koja ne mora nužno biti izrečena samo likovnim jezikom, jeste i estetski momenat. A, Podgorica se može pohvaliti da su njeni javni prostori od nedavno bogatiji za dva umjetnička murala, čiji zajednički imenitelji su žene koje su svaka na svoj način obilježile istoriju Crne Gore, kao i umjetnik Mišo Joskić koji ih je uradio. Tako se na uglu Vučedolske i Njegoševe ulice nalazi mural s likom arhitektice Svetlane Kane Radević koji je nastao u sklopu projekta „Izuzetne žene Crne Gore” holandske Ambasade i Centra za ženska prava. Drugi mural je u Ulici Svetozara Markovića i prikazuje glumicu Ljiljanu Kontić u kultnoj ulozi Ljeposave iz TV serije Živka Nikolića „Đekna još nije umrla, a ka‘ će ne znamo”. Mural je urađen u sklopu projekta „Orodnjavanje medijskog prostora u Crnoj Gori”. Inače, ovo nijesu prvi Joskićevi murali na kojima je oslikao likove poznatih ličnosti ne samo iz Crne Gore.

– Odabir Kane Radović za mural u Podgorici bio je poseban zbog njenog izuzetnog doprinosa arhitekturi i kulturi Crne Gore. Kana Radević predstavlja inspiraciju zbog svoje stručnosti i uticaja na području arhitekture. Mural je izrađen kako bi se istakao njen doprinos i kako bi se inspirisale buduće generacije, pogotovo mlade djevojke, da slijede svoje strasti i postignu izuzetne stvari - kaže Mišo Joskić za „Dan” pojašnjavajući zašto mu je bio inspirativan lik i djelo ove arhitektice, kao i koja je poruka koju je htio da prenese radeći na ovom muralu.

Koje su sličnosti između lika Kane Radević, kao i „Ljeposave” - Ljiljane Kontić. Zašto su obje bitne za naše društvo, svaka na svoj način?

– Oba projekta, bilo da se radi o muralu posvećenom Svetlani Kani Radević ili o „E vala Ljeposava” grupi, izgledaju kao kritika medijskog pristupa prema ženama. Obje se suprotstavljaju stereotipima i promovišu dublje, kompleksnije prikaze ženske ličnosti. Svetlana Kane Radević i lik Ljeposave mogu biti simboli različitosti i bogatstva ženskih priča. Oba projekta vjerovatno naglašavaju da žene nisu homogena grupa, već imaju različite talente, interese, i uloge u društvu. Obje žene mogu biti inspiracija za buduće generacije, motivišući ih da se bore za svoje ciljeve, razbijajući stereotipe i gradeći sopstvene identitete. Sve u svemu, i Svetlana Kana Radević i lik Ljeposave imaju potencijal da utiču na društvo kroz svoje pozitivne vrijednosti, postavljajući pitanja i izazivajući uspostavljene norme.

image

Mural s likom Kane Radević

-FOTO: SEKRETARIJAT ZA KULTURU PODGORICE

Koliko vremena Vam je potrebno za taj poduhvat? Da li ste možda nailazili na neke poteškoće, i koje, ako ih je bilo?

– Vrijeme potrebno za izradu murala zavisi o veličini i složenosti projekta. Uobičajeno je da murali zahtijevaju nekoliko dana ili čak nedjelja za dovršavanje. Poteškoće se mogu pojaviti tokom izvođenja, uključujući vremenske uvjete, pristup lokaciji, tehničke izazove i slično. Murali se obično izrađuju sprejevima i fasadnim bojama prilagođenim vanjskim površinama, a podloga se priprema kako bi boje bolje prianjale.

Tokom vremena umjetnici se različito izražavaju

Kada ćete se ponovo predstaviti nekom izložbom slika ili grafičkih radova, u najširem značenju te riječi, kod nas ili u inostranstvu, ili ćete i dalje nastaviti intenzivni rad na muralima?

– U budućnosti, možda ću se ponovno predstaviti izložbom slika ili grafičkih radova, ali to zavisi o mom umjetničkom putovanju i trenutnim projektima. Trenutno se intenzivno bavim muralima, ali, umjetnici često razvijaju različite aspekte svog stvaralačkog rada tokom vremena.

Murali nisu novina u istoriji likovne umjetnosti. Po čemu se današnji murali odvajaju u odnosu na svoje istorijske prethodnike? Zašto se došlo u situaciju da su murali sada manje-više vezani za uličnu umjetnost (street art)?

– Današnji murali se odvajaju od svojih istorijskih prethodnika jer često služe kao izraz savremenih umjetničkih i socijalnih poruka. U mnogim slučajevima, murali ulične umjetnosti koriste se za izražavanje društvenih, političkih i kreativnih ideja te povećanje svijesti o različitim temama. Interes za muralima često proizlazi iz njihove sposobnosti da dosegnu širu publiku i transformiraju gradske prostore.

• Koliko mural Vama kao umjetniku olakšava komunikaciju s publikom? Da li teško dolazite do ostvarivanja-realizacije Vaših ideja za murale?

– Murali omogućavaju umjetnicima interakciju s publikom na jedinstven način. Oni su javni umjetnički izraz koji je dostupan svima, bez obzira na njihovu umjetničku pozadinu. U tom smislu, murali olakšavaju komunikaciju i mogu poslužiti kao sredstvo inspiracije i promišljanja za ljude koji prolaze. Realizacija ideja za murale može biti izazovna, ali omogućava umjetnicima da izraze svoje poruke i kreativnost na javnom mjestu.

Ž.JANjUŠEVIĆ

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
23. april 2025 16:51