U ovom svojevrsnom uvodu u nastavak koncertne sezone dva mlada umjetnika koja pored pripadnosti istoj generaciji spaja i ista kademija na kojoj se trenutno školuju u Londonu izvešće Ravelovu Sonatu za violinu i klavir br. 2 u g-duru, Dva Salonska djela op. 6 Rahmanjinova i Prokofjevu Sonatu za violinu i klavir br. 1 u f-molu, op. 80.
- Ravelova Sonata je veoma interesantna, odvoja se kao san, prisjećanje, sklop emocija. Kratka je i sažeta. Rahmanjinova Dva salonska komada su pola virtuozni-pola romantičarski. Sastavili smo program tako da prvi dio koncerta bude interesantniji i provlačniji, a drugi dio nastupa - Peokofjeva sonata, nevjerovatno je djelo, koje se možda tokom ovih ljetnjih dana ne slaže sa atmosferom oko nas, jer asocira na hlad, led, depresiju i tugu, ali ona je puna nevjerovatne ljepote. Program smo osmislili tako da probudi emocije u svakom - saopštio je za portal Dan Perazić.
Poznanstvo ova dva muzičara seže još od vremena njihovog srednjeg muzičkog školovanja u Podgorici, u školi "Vasa Pavić". Već tada se javila želja da svira sa kolegama iz klupe. Saradnja je započela na ljetnjem kampu za kamernu muziku KIC-a "Budo Tomović" na Ivanovim Koritima.
- Kad pripadate istoj generaciji lakše je reći sve što mislite. Drugačije je kad radite sa starijim kolegama, jer vam je iz poštovanja teže da kažete neke stvari - objasnio je Perazić.
Luka Perazić dolazi stoprocentno iz muzičke porodice. Svoj bogati talenat naslijedio je od oca, violončeliste Igora Perazića, majke violinistkinje Ane, tetke Renate. Muzičku karijeru uspješko gradi i Lukina starija sestra Đina, koja je izabrala klavir. Zbog muzičkog pedigrea i iskustva dobro poznaje razliku između našeg i engleskog muzičkog obrazovanja.
U Engleskoj ne postoje muzičke škole, pa smo tu u prednosti. Muzički se obrazuju u svojim školama tokom vikenda. Ali, njihov plan i program praktičnog primjenjivanja muzike je mnogo napredniji, ističe on. Teorija je na vrlo niskom nivou, pa na prvoj godini akademiji uče ono što se mod nas uči u prvoj srednje.
- Naš problem je program koji se tiče sviranja. Kod nas đaci uče jedan program, veoma kratak, možda neinspirativan, koji se sprema za takmičenje, koje će donijeti možda kratko zadovoljstvo, ali ne i veliki uspjeh. Mislim da je naš glavni problem što se program ne osmišljava prvenstveno da se djeca upoznaju i zavole muziku, već ih tjera da zavole uspjeh. Smatram da koncertni program treba da bude obimniji i da nastupa bude što više. Za mlade muzičare je najbitnije da zavole muziku, jer bez toga nema svrhe - smatra Luka.
Koncert dva mlada muzičara koji će se održati u Kamernoj sali Muzičkog centra je besplatan.
S.Ć.