Svi izvođači na sceni / -FOTO: ULRIKE RAUCH
16/11/2024 u 14:40 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Milica Vujadinović: Komponovanje i režija zahtijevaju da znate koji je naredni korak

Zahtjevno je objasniti zašto se nešto dešava i kao rediteljka moraš znati koja je to naredna radnja na sceni koja to ispunjava. To je i blisko sa komponovanjem, često svjesno ili nesvjesno razumijemo tok muzike upravo zbog tih radnji, kaže Vujadinović za "Dan"

Mlada kompozitorka iz Crne Gore Milica Vujadinović, koja živi i radi u Austriji, nedavno se tamošnjoj publici predstavila kratkom operom "Priča o kamenu" ("Story of stone"). Opera je premijerno izvedena u "Theaterhaus"-u u Gracu, a rađena je po porudžbi Teatra "Axe". Opera je doživjela odlične, pozitivne kritike sudeći po pisanju tamošnje štampe. Tako "Kleine Zeitung" piše da "ovu veoma originalnu i živopisnu muziku ansambl dočarava sa puno osjećaja vodeći kroz vjekove", dok kritičar "Kronen Zeitung"-a Roland Švarc piše da Opera obiluje fantastičnim memento mori momentima, a da "sama muzika zvuči tonalno, ali i arhaično, baš kao da se vjekovima krila u podzemlju". "Tokom cijelog performansa obuzima vas poetički pjesnički izražaj", dodaje Švarc.

Kritike su tim značajnije jer Vujadinović nije samo komponovala muziku, već je zajedno s kolegama na sceni kao instrumentalista, autorka je libreta i ujedno, režirala je operu. Pored nje u izvođenju "Priče o kamenu" učestvuju sopran Teodora Ateljević, bariton Feliks Hojzer, violinistkinja Paula Rozenberg, violončelistkinja Isidora Bulatović i balerina Tora Hoberg.

image

Zadovoljstvo učinjenim "poslom"

-PRIVATNA ARHIVA

Vujadinović na početku razgovora za "Dan" navodi da joj je zadovoljstvo govoriti za naše novine o svojim iskustvima vezanim za stvaranje i realizaciju "Priče o kamenu". Priča je to, dodaje, o dvije kamene statue, odnosno o njihovima sjećanjima koja oživljavaju. Libreto čine njene četiri poeme i jedna priča o kamenu, dodaje Vujadinović. Zanimljivo je i da su kritika i publika doživjeli da "Euridika" uvodi publiku u podzemni svijet u kojem obitavaju "kameni spavači", koje onda "oživljava" muzika i dodir.

– "Euridika" je tumačenje kritičara i publike zbog početka opere. Tora pleše na početku sa vatrom i uvodi publiku u podzemlje u kome se mi suočavamo sa različitima dešavanjima. Sviđa mi se taj doživljaj i shvatanje publike, i Euridika je zaista divna i potpuno opravdana asocijacija - navodi Vujadinović.

"Priča o kamenu" dobija dužu verziju

• Kako je došlo do saradnje s Teatrom "Akse" i "Teaterhausa" u kojem je Vaša Opera izvedena premijerno? Planirate li dalja gostovanja, dalja izvođenja?

– Operu sam pisala za Teatar "Akse" koji je osnovao Petar Ulrih. Za "Akse" pišem muziku već drugi put. Do saradnje je došlo tako što sam s njima podijelila ideju o kratkoj operi o priči o kamenju. To je bilo prije skoro dvije godine. Ubrzo sam dobila vijest da mi je dodijeljen manji budžet, da sam dobila priliku da komponujem i realizujem operu, da nađem ansambl, organizujem probe, da režiram i dirigujem. Kostimi nisu bili zahtjevni, a o sceni nisam morala da brinem. Opera je izvedena u nevjerovatnom ambijentu podzemnog dijela Šlosberga, nekadašnjeg starog grada Graca. Definitivno planiram da nastavim dalje sa izvođenjima i gostovanjima, do 2026. Opera treba da dobije dužu verziju, i nadam se da će biti prilike i finansija da se ostvari dalji razvoj.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Kažite nam nešto više o samoj radnji opere "Priče o kamenu".

– Ideja i inspiracija same priče je svjedočenje kamenja svemu što se događalo kroz vjekove, o njihovom beskonačnom postojanju. Naravno, tu ima i malo mašte, pa samim tim nailazi i pitanje, da li kamenje ima svijest. Teodora Ateljević i Feliks Hojzer su glavni likovi koje povezuje plesačica Tora Hoberg. Tora je simbol duše, toka, promjena i ona "gravitira" kamenju, ali isto je i protagonista koji učestvuje u pričama koje glavni likovi dijele sa publikom. Prisjećaju se vedrih, ali i tragičnih priča iz srednjeg vijeka. Muzika obuhvata različite žanrove koji zvuče u smjeru romantičarskog, klasičarskog, malo monumenta ala Bah, kao i modernijeg zvuka, ali ništa strogo u tim stilovima.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Zašto ste odlučili da se "ograničite" na dva pjevača, violončelo, violinu i klavir? Možemo li ovaj izbor instrumenata možda tumačiti i kao svojevrsni povratak u prošlost, kada veliki orkestar nije bio nužnost prilikom izvođenja čak ni opere?

– Veličina ansambla je bila ograničena skromnim budžetom, ali, htjela sam zvuk gudača, pa sam svakako birala violinu i čelo, a klavir ima jako veliki registar i djelimično popunjava funkcije basa i obogaćuje zvuk. Koristila sam i trijangl i cimbal. Gudači su jako dobro izveli arhaičan zvuk, "tanji", ali više "električan", sintizajer je takođe doprinio bojama.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Da li ste i u ovoj operi, i u kojoj mjeri eksperimentisali sa zvukom, jer, Vi se pojavljujete i kao kompozitorka i kao izvođač na sceni?

– Jesam, sa gudačima, oni su izvodili takoznave "alikvote" koji se izdvajaju kao jako "vazdušni" tonovi, izdvojeni iz sprektruma tona. Isidora Bulatović je na čelu vrlo virtuozno izvodila i perkusivne ritmove.

image

Austrijska štamp dala pozitivne kritike

-PRIVATNA ARHIVA

Vi ste i rediteljka ove opere. Koliko je to za Vas bilo i novo i izazovno iskustvo?

Rediteljski dio posla je bio jako zabavan, ali u nekim trenucima i težak. Neke scene sam imala jasno zamišljene od samog početka, a za druge mi je trebalo više vremena. Zahtjevno je objasniti zašto se nešto dešava i kao rediteljka moraš znati koja je to naredna radnja na sceni koja to ispunjava. To je i blisko sa komponovanjem, često svjesno ili nesvjesno razumijemo tok muzike upravo zbog tih radnji. Moram reći da je tim bio fantastičan, Teodora i Feliks su nekad davali sugestije i postavljali jako dobra pitanja, puno su mi pomogli da konačno napravim neke odluke. Predivno je prepoznati njihovo scensko iskustvo koje se poklapa sa mojim kompozitorskim. Njihovo interesovanje i udubljivanje me je oduševilo, svi su bili jako otvoreni i sposobni za svaku ideju. Jako sam srećna što sam sarađivala sa svim ovim divnim ljudima i muzičarima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Koga da otkriju? Vidis da znaju ko je ubica Duska Jovanovica i Policajca Scekica pa ne reaguju.. niti im pada na pamet . A puna su im usta pravne drzave.
Imamo 140 000 korupiranih gradjana na jedan ili drugi nacin . Neko vise neko manje , sta...

Koga da otkriju? Vidis da znaju ko je ubica Duska Jovanovica i Policajca Scekica pa ne reaguju.. niti im pada na pamet . A puna su im usta pravne drzave.
Imamo 140 000 korupiranih gradjana na jedan ili drugi nacin . Neko vise neko manje , sta ocekivat vise?

Учитај више
Srbenda
This comment was minimized by the moderator on the site

jedi govna ekspertu sa pala. mora da si cucao nedje u zapceku balego

djuroperovic
This comment was minimized by the moderator on the site

O kakvim vrijednostima koje se mogu vezati za 7. bataljon prica govornik? Vezuje li to odnosenje, odnosno donosenje, bijele tehnike i ostalih dragocjenosti u Niksic 90tih godina, pa to prezentuje kao neku "univerzalnu vrijednost"?
O politickom...

O kakvim vrijednostima koje se mogu vezati za 7. bataljon prica govornik? Vezuje li to odnosenje, odnosno donosenje, bijele tehnike i ostalih dragocjenosti u Niksic 90tih godina, pa to prezentuje kao neku "univerzalnu vrijednost"?
O politickom cutanju govore aktivnosti koje su obavljali u toku protesta i pokusaja nasilne smjene Vlasti 2016. godine - kada su od strane Vojvode od koLenice bili angazovani u svojstvu redara.

Svakako da se mora naci ucinilac ovog krivicnog djela - ali ne zbog toga sto je rijec o pripadniku 7.bataljona - vec zbog toga sto je COVJEK, OTAC, BRAT, STRIC..

Учитај више
EkspertSaPala
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
17. april 2025 11:42