
Na programu ovog koncerta dr Pavela Zavadskog bila su djela Ignjacija Feliksa Dobžinjskog - Nokturno br. 1 u f-molu, op. 25, i Frederika Šopena - Mazurke op. 7, Poloneza br. 5 u fis-molu, op. 44, Nokturno br. 1 u b-molu, op. 9 i Skerco br. 2 u b-molu, op. 31. Interpretativna sugestivnost i pijanistička virtuoznost Zavadskog, kao da je publiku dovela u stanje "estetske gladi". Uspjeli su da čak triput vrate Zavadskog na scenu koji im je muzički odgovorio izvodeći poznate Šopenove komade. Uspjeh koncerta ogleda se i u činjenici da su po završetku koncerta djeca i odrasli različitih dobi, prilazili pijanisti pokazujući koliko ih je dirnula njegova umjetnička interpretacija koja je bila na zaista visokom nivou. Zavadski je pokazao da svirati Šopena ne znači usredsrediti se samo na tehnički, virtuozni dio. Odnosno, pijanista nam je pokazao da se ne smije zaboraviti cjelina djela, da se Šopenovim komadima mora prići i introspekcijski, odnosno interpretirati ga, a kako bismo na taj način "vratili" samog Šopena i njegovu emociju.
Na naše pitanje u čemu se najviše ogleda Šopenov muzički genij, a s obzirom da je komponovao uvijek samo za jedan instrument, klavir, Zavadski kaže da je to po njegovom mišljenju razumijevanje melodije i harmonije, harmonskog sklopa.
– Šopenova muzika je utemeljena na emocijama, na osjećaju, njegova muzika je veoma dramatična, a pritom, izuzetno lijepa - ističe dr Zavadski.
Potvrđuje i da smo u pravu ako kažemo da se dio ljepote Šopenovih komada sastoji u tome što se nikad ne zna kada će te prelijepe jednostavne melodije biti fragmentovane i pretvorene u bogate harmonije, a kada će se iz harmonija "projaviti" melodija.
– Tačno tako. Jer, Šopenova muzika ima mnogo različitih planova i često su ti planovi međusobno totalno opozitni. Teško ih je čak porediti i pronaći neki zajednički imenitelj, ipak, oni čine kompaktnu cjelinu - kaže Zavadski.
Pijanista naglašava da je, po njemu, Šopenov uticaj vidljiv kod velikih kompozitora kao što je Rahmanjinov, Skrajbin, Šumanovski, no, da nije isti slučaj kada su u pitanju savremeni kompozitori. Šopenov uticaj je vidljiv, dodaje Zavadski, i kod Dobžinjskog čiji je komad izveo na početku koncerta. Zavadski napominje da je Dobžinjski živio u isto vrijeme kad i Šopen, i bio inspirisan njegovom muzikom, ali je za razliku od Šopena ostao da živi u Poljskoj.
– Savremena muzika govori potpuno drugim jezikom. Jer, svaki kompozitor pokušava da pronađe svoj lični muzički izraz, i ne možemo pronaći nekog ko bi mu bio sličan - kaže Zavadski.
Коментари (0)
Оставите свој коментар