Промоција књиге Небојше Радовића / -ФОТО: ЖЕЉКО ШАПУРИЋ
13/12/2024 u 11:21 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Originalan i neuobičajen način pisanja

U organizaciji nikšićke Narodne biblioteka "Njegoš" u Gradskoj kući promovisana je knjiga "Baobab" autora Nebojše Radovića

O Radovićevoj knjizi priča u izdanju "Rubika", govorili su dr Marijana Terić, urednik i lektor knjige, moderator večeri bio je Ivan Lješković, dok je fragmente iz knjige čitao glumac Boban Čvorović. Razgovor je vođen uz muzičku pratnju Dina Maksutija.

Ova zbirka priča, prema riječima dr Terić pokazuje kako knjige nijesu samo priče ispisane na papiru, već ogledala kroz koja autori reflektuju svoje unutrašnje svjetove.

"Kratkovidost" јe bolest današnjice

Na samom kraju, publici se obratio Nebojša Radović, tekstom napisanim posebno za ovu priliku.

– Pucaju petarde, miriše decembar. U jednoj od najluđih godina ikad, ljudi se trude da ostanu dosljedni i da i ono malo razumnog što posjeduju potroše kako i dolikuje gospođi Prestupnoj. Čak nas ni korona nije mogla dozvati pameti, ni ratovi sopstvene proizvodnje, ni planetarno najveća inflacija da shvatimo suštinu ljudskog bivstva. Ali miopija je bolest današnjice. Pogledi sežu najviše pedalj-dva, do svijetlećih ploča i šarenih tanjira. Za dalje nema potrebe. U ovom čudnom vremenu, gdje čovjek žuri i jede, trči i priča, hoda a čita, gdje su normalni u manjini i gdje ovih drugih sve više ima, istovremeno je i teško i lako pronaći svoj mir, ograditi ga i sačuvati. Ne razmišljajući puno, olako se odričemo svih onih klasičnih stvari, prihvatajući nove - rekao je Radović.

– Svakog pisca nešto čini posebnim, kod Radovića posebno interesantno je to što je razvio originalan i neuobičajen način pisanja. Pisanje se kod ovog autora može shvatiti kao jedan vid unutrašnje transformacije, odnosno preispitivanja sopstvene duše, kao jedan vid meditacije, samoterapije i vid suočavanja ovog pisca sa sopstvenim borbama. Poseban kvalitet ove knjige ogleda se u tome što je Radoviću bila potrebna jedna ljudska, mentalna hrabrost, kako bi se upustio u pisanje sopstvenog života. Knjiga "Baobab" predstavlja ličnu ispovijest autora. Kao osnovne pokretače, odnosno inicijalne stvaralačke impulse za pisanje ovih priča - kaže Terić, izdvojivši osjećanje usamljenosti i ljubavi.

image

Публика која је дошла на промоцију Радовићеве књиге

-ФОТО: ЖЕЉКО ШАПУРИЋ

U vezi s pomenutim, osvrnula se na priču "Hitno potrebna ljubav" u kojoj je posebno naglašen motiv samoće, dok se ljubav definiše kao neophodna za život i stvaranje. Priča "Kako sam počeo da pišem", prema riječima Terić, sadrži mnogo poetičkih obilježja Radovićevog stvaralaštva, a počinje riječima: "Bijah sam..." Upravo se iz te samoće rađaju priče, istakla je ona, dodavši da se u tekstu osjeća želja autora da se poveže s čitaocima. Govoreći o umjetnosti fotografije, kojom se Radović takođe bavi i kroz koju je uspio stvoriti fotografije koje "pričaju priču", Terić je istakla da je autor u književnosti postigao suprotan efekat – čitanje njegovih priča podsjeća na prelistavanje albuma slika. "Za Nebojšu je karakteristična sposobnost da stvari prikaže onim kakve one zaista jesu", rekla je Terić, dodajući da su upravo ta vještina i nesvakidašnji stil razlozi zbog kojih se ova knjiga čita u dahu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
13. decembar 2024 11:22