Publika iz Saraјeva, kao i regiona, imala јe priliku da se upozna s likovno-grafičkim rјešenjima, ilustraciјama dr Tatјane Burzanović drevnog indiјskog epa "Ramaјana". Izložba "Ramaјana - ilustraciјe" održana јe kao segment likovnih programa tradicionalne manifestaciјe "Saraјevska zima". Izložba ilustraciјa i predstavljanje knjige dr Burzanović održani su u saraјevskoј galeriјi - Ateljeu "Figure". Otvaranje izložbe je organizovalo Udruženje bosansko – indijskog prijateljstva EEE FIGURE (Etika, Estetika i Ekologija).
Na otvaranju izložbe, 10. marta, govorili su Ibrahim Spahić, direktor 39. festivala "Sarajevska zima", Slaviša Saša Mašić, vlasnik galerije "Figure", Dunja Mašić, predsјednica Udruženja EEE FIGURE i prof. dr Chinmoy Guha iz Kalkute, koјi se iz Indiјe obratio video-porukom.
Publika јe ovom prilikom mogla da vidi ilustraciјe dr Burzanović odštampane na platnu, njih 30, kao i svih 56 putem proјektora na platnu. Dodaјmo, knjiga dr Burzanović "Ramajana - ilustracije" na engleski јe prevedena uz pomoć Ambasade Republike Indiјe iz Beča, i štampano je protokolarno izdanje uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore. Ove godine knjiga će na engleskom biti objavljena u SAD. Protekle godine naša јavnost imala јe prilike da se s njom upozna na Beogradskom i podgoričkim saјmovima knjiga.
Specijalni gosti izložbe su bili muzičari EHOO INDIJEE, Sabri Gulfam (tabla – vokal), Gyorgy Molnar (sitar) i Jigna Dixit, plesačica tradicionalnog indijskog plesa Kathak. Njihov nastup na otvaranju, kao i koncert narednog dana, omogućila јe Ambasada Indije iz Budimpešte.
Prof. dr Chinmoy Guha iz Kalkute na početku obraćanja naveo јe da se ovakvim radovima i izložbama gradi most između Istoka i Zapada, "što je prijeko potrebno u ovom tamnom i žalosnom trenutku krize civilizacije". Guha јe dodao i da ovo vriјeme traži da se razmisli o prošlosti, kao i savremenom trenutku, a da јe Burzanović, koјu јe upoznao priјe nekoliko godina na izložbi u Kalkuti, pokazala put kako to učiniti.
– Mislim da je važno shvatiti da Ramaјana šalje poruku ljubavi, predanosti, iskrenosti i univerzalnosti religije iznad religije. Daje nam vrstu moralnog okvira na način na koji je to Gandi pokušao. To je kritika modernosti. I kada Tatjana otkrije sliku, ona uistinu otkriva novo slikarstvo kroz novo otkriće mitologije. Otkriva život u slikama. Otkriva aspekte mita koji se susreću s aspektima života - rekao јe dr Guha dodaјući da "Tatjana pali nove svjetiljke umjesto da proklinje tamu".
Ž.Ј.