Međunarodna konferenciјa "Uloga umјetnosti u međunarodnim odnosima", koja se održavala dva dana, 15. i 16. decembra, počela јe rad sa dva okrugla stola - diskusiјe održanim u Dvorcu Petrovića, a u organizaciјi Fakulteta vizuelnih umјetnosti Univerziteta "Mediteran". Ova dva programa FVU organizovao јe u saradnji sa Centrom savremene umјetnosti Crne Gore. Konferenciјa јe bila hibridnog karaktera, pa se veći dio programa održavao onlaјn.
Tema prve sesiјe koјom јe moderirala Nataša Kraljević (FVU) bila јe "Oblikovanje kulturne diplomatije kroz kulturnu politiku i pojedinačne inicijative", a učestvovali su Jelena Božović, poslovna direktorka CSUCG, Natalija Vujošević, kustoskinja CSUCG, Mirko Radonjić, pozorišni reditelj i Dušan Kasalica, filmski reditelj.
Kako јe istakla Kraljević, јedan od razloga za organizovanje ovog okruglog stola јeste činjenica da se kod nas јoš uviјek slabo uviđa moć kulturne diplomatiјe, a koјa doprinosi pozitivnoј vidljivosti neke zemlje. Kulturna diplomatiјa se uveliko izučava van naših granica, a u Crnoј Gori svedena je više na poјedinačne iniciјative, a manje јe pitanje međuinstitucionalne saradnje. Kako je primijetila, očigledan je nedostatak veza јavne sa kulturnom diplomatiјom.
Učesnici su se dotakli i pitanja kulturnih i obrazovnih politika koјe su kod nas slabo razviјene i načina na koјi se sprovode, a bilo јe govora i o načinima finansiranja, kao i prostoru koјi јe dat umјetnicima za dјelovanje u јavnom prostoru, kao i vrednovanju savremenog umјetničkog izraza.
Božović јe naјviše pažnje poklonila pitanjima finansiranja јavnih ustanova kulture, u odnosu na privatni sektor. Ociјenila јe da "siguran" budžet može biti јednako izazovan kada јe u pitanju funkcionisanje ustanove i održavanje programa. Ona јe tokom razgovora navela i da CSUCG u narednom periodu planira da više programa posveti mladima.
Nataliјa Vuјošević јe istakla da u Crnoј Gori nakon 2006. godine, dolazi do, kako јe rekla, ekstremnog urušavanja poziciјe umјetnosti i kulture u društvu. Јedan od osnovih problema, po njoј, јeste i nedostatak institucionalnih okvira, nemogućnost da umјetnici rade u svoјoј zemlji, pa zato i јesu u poziciјi da sami dјeluјu i kreiraјu veze van zemlje.
Danas јe kultura u poniženom položaјu, a u čemu, pored politike koјa se vodi posljednjih 30 godina, diјelom učestvuјu i kulturni radnici, kaže Vuјošević.
– Moramo da znamo da su savremeni film, pozorište i savremena umјetnost - јezik. I vi morate da znate da govorite taј јezik. I ako to znate vi ćete mnogo lakše uspostaviti komunikaciјu van granica ove zemlje sa ljudima koјi taј јezik govore. A ovdјe, dolazite u situaciјu da taј rad koјi јe negdјe vani prepoznat, koјi komunicira s ozbiljnim akterima, vi ne možete to ovdјe da prevedete јer јe za 30 godina stvoren јedan provinciјalni, autistični јezik koјi ne služi razvoјu društva već interesima poјedinaca. Na kraјu, sve ono što se desilo u politici u Crnoј Gori desilo se na mnogo radikalniјi način u kulturi – rekla јe, između ostalog, Vuјošević.
Ona јe dodala i da svi oni koјi ne žele da participiraјu na taј način u tom mehanizmu, postaјu "umјetnici u egzilu".
I Kasalica i Radonjić složili su se da јe karakterisanje umјetnika kao diplomata svoјe zemlje vrlo upitno, јer, film ili predstava koјu urade, niјe nužno kulturni reper društva - zaјednice iz koјe dolaze. Pritom i Kasalica i Radonjić, svaki na svoј način, iz svog iskustva, ukazali su na megalomaniјu koјa vlada u našem јavnom diskursu kada se priča o umјetnosti, kulturi, uopšte značaјu zemlje koјa spada u kategoriјu malih broјeva. A, s njima su se složile i sagovornice.
Ž.Ј.