
Stvaralaštvo, umjetničko i naučno, dr Mihaila Zečevića, predstavljeno je publici u multimedijalnoj sali KIC-a "Budo Tomović" u Podgorici. O Zečevićevim knjigama su govorili i razgovarali s njim prof. dr Radoje Femić i prof. Radoman Čečović, dok je njegove stihove govorio glumac Pavle Ilić. Publika je dobila priliku da se informiše o njegovim knjigama poezije "Jer su mjesec zvijezde jele", kratkim pričama - basnama "Magareće basne za 21. vijek", i stručnim studijama - "Prilozi za teoriju groteske" I i II, a bilo je govora i o njegovim romanima.
Kako je naveo Čečović, Zečević je od onih autora koji puštaju da njihov tekst sam sebi krči put do čitalaca, autora koji su se opredijelili za književnost, bez medijske pažnje i kalkulacija.
– Tekstovi tih autora traže čitaoca, malo po mjeri estetike, a malo po mjeri etike. Mihailo Zečević pripada njima - rekao je Čečović. Ističe i da su njegove studije o groteski u djelima Miodraga Bulatovića, Borislava Pekića i Milorada Pavića "čitalački doživljaj, doživljaj koji plijeni odgovornošću pred izrečenim".
Dr Femić izlaganje je fokusirao na prvi tom "Priloga za teoriju groteske" u kojoj se Zečević bavi grotesknim u Bulatovićevim romanima "Ljudi sa četiri prsta", "Peti prst" ("Slovenački peti prst") i "Gullo Gullo". "Ovo je knjiga koja revitalizuje sva znanja o grotesci kao fenomenu i situira ih u konkretan kontekst srpske i jugoslovenske književnosti onog vremena, koji daje fizionimiju tom teorijskom gledištu", kaže Femić. Dodaje da Zečević grotesku ne sagledava samo u okvirima književnosti, već i drugih umjetnosti, kao i društvenog - političkog fenomena.
– Zečević visoko vrednuje Bulatovićevu spremnost da se u ime estetike suprotstavi konceptu potčinjenosti literature zahtjevima nove društveno-političke stvarnosti. U tom smislu, evidentira prekretnički karakter Bulatovićevog javljanja u književnosti, referišući na zbirku pripovjedaka "Đavoli dolaze" - rekao je Femić.
"Zečević sučeljava načela duhovnog i tjelesnog, uspješno demonstrirajući njihovu grotesknu uzajamnost u Bulatovićevom romanu", ističe Femić.
Femić zaključuje i da je ova studija važan književno-teorijski iskorak i dragocjen prilog izučavanju poetike Bulatovića.
Ž.J.