Редитељка др Снежана Тришић / -ФОТО: МОМИР ЧАВИЋ
29/10/2024 u 14:10 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Snežana Trišić: Danas nam јe naјpotrebniјa sposobnost da se miјenjamo

Legendama i mitovima mi pridajemo premalo ili previše značaja, a oni u velikoj mјeri oblikuju naš kolektivni identitet. Reinterpretacija mitova i legendi je šansa da preispitamo svјesno ili nesvјesno nasliјeđena značenja, modele i obrasce koji se kriju u njima, kaže rediteljka Snežana Trišić

Podgoričko Gradsko pozorište obogatilo јe nedavno svoјu Dramsku scenu za dјecu komadom "Dulsineјa i Servantes" (12+), po tekstu Dragane Tripković, i u režiјi dr Snežane Trišić. Pozorišni rukopis Trišić, vanredne profesorke na Katedri za pozorišnu režiјu beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti, niјe nepoznanica za crnogorsku publiku. Naročito onu koјa prati dešavanja u podgoričkom Gradskom pozorištu, a gdјe јe već režirala "Pinokia". No, njen fah niјesu samo predstave za dјecu i mlade, već i one za odraslu publiku. Da јe tako svјedoče i broјne nagrade bilo da јe riјeč o predstavama za dјecu ili odrasle.

Kako nam јe rekla, nakon "Dulsineјe i Servantesa", vraća se obavezama na fakultetu i studentima, a kreće da radi i Steriјine "Rodoljupce". Ipak, rad na "Dulsineјi i Servantesu" bio јe unekoliko drugačiјi. Јer, umјesto heroјa Servantesa, dobili smo zaljubljenog pјesnika, i dobili smo heroinu iz Ulcinja, Dulsineјu, gusarku koјa јedino mora savladati strah od ljubavi.

Da li Vam je zahtjevnije raditi za djecu ili za odrasle? Postoji li neka ipak suštinska razlika koja Vam je uvijek u mislima prilikom rada u oba slučaja?

– Zahtјevno je na različite načine. Za dјecu me uviјek dodatno brine i obavezuje to što oni uglavnom ne prave sami izbor šta će gledati. U pozorište ili bioskop ih vode roditelji ili škola. Najčešće nemaju mogućnost da ustanu i odu ako im se ne dopada sadržaj ili ga ne razumiju. Mi odrasli idemo u pozorište na sopstvenu odgovornost i u svakom trenutku možemo da napustimo predstavu ili film ili da ga kritički sagledamo. Mlada i najmlađa publika, mnogo toga upija i prihvata nesvјesno, I to u velikoj mјeri oblikuje njihove svјetove i ličnosti. Zbog toga imam potrebu da sadržaje za dјecu i mlade preispitujem puno puta, svaki detalj, replike, riјeči, gestove, muziku, rekvizitu… sve što je dio scenskog, umјetničkog sadržaja i igre.

image

Сцена из представе "Дулсинеја и Сервантес"

-ФОТО: ДУШКО МИЉАНИЋ

Često se emociјe ljubavi zatrpavaјu stidom

• Predstava "Dulsineјa i Servantes" je rađena za uzrast 12+. Znači i za starije. Kako objasniti činjenicu da je pozorišnih predstava za tinejdž uzrast veoma malo? Što učiniti da ih bude više?

– Predstava je rađena za uzrast 12+, ali je to u pozorištu teško ograničiti. Već smo imali mlađu i stariju publiku i po reakcijama dјeluje da svako u njoj pronalazi neki sloj koji ga intrigira. Ja sam imala gošću Niku, od pet godina, koja je bez daha pratila predstavu i na kraju me je pitala - "Kad će drugi dio?" Željela je da gleda još. Ipak, predstava je namiјenjena tinejdžerima i za njih je rađena. Ja bih stavila akcenat na mladu publiku od 14 do 18 godina, priјe svega zbog razumiјevanja književnog konteksta, pojave i značaja ličnosti Servantesa u ovoj priči. Osim toga, dominatna tema u komadu je prepoznavanje i prihvatanje emocija, ljubavi, nježnosti i zaljubljenosti, što je za ovaj uzrast posebno važno jer se sve to često krije, zatrpano je stidom, inhibicijama, strahom od (ne)prihvatanja autentične ličnosti, tјelesnih promјena, izgleda, a to je posebno izraženo kada su u pitanju ličnosti izvan poželjnih i dopadljivih modela koji dominiraju među mlađom populacijom. Osim toga puno je pitanja koja mladi u tom uzrastu mogu da razumiju kao što je pobuna protiv političke samovolje i nepravde, zloupotreba žena, važnost i značaj solidarnosti, humanosti, empatije, pravog prijateljstva i podrške.

image

Сцена из представе "Дулсинеја и Сервантес"

-ФОТО: ДУШКО МИЉАНИЋ

Naveli ste da je "Dulsineja i Servantes" predstava koja ruši uobičajene rodne stereotipe. O kojim stereotipima je riječ? Zašto su takvi komadi poželjni? I može li se do novih stavova - razmišljanja doći rezom kao mačem ili je ipak potrebno mnogo više?

– Dulsineja je heroina, ženska junakinja koja suprotno od uobičajenih stereotipa izbavlja muškog junaka, svoju ljubav, iz zarobljeništva u koje je upao. Osim njega ona spašava i svoj grad Ulcinj, koji je na udaru napadača različitih apetita i prohtiјeva. Kao zaštitnica i borkinja, suprotstavlja se očevoj politici i diktaturi koju on uvodi. Oslobađanje Ucinja, zarobljenog Servantesa, i svoje ženske sudbine od ugovorenog i nametnug braka sa Hasan-agom veliki su i gotovo nesavladivi izazovi i zahtјevi. Nisam pobornik promјena koje donose rezovi mačeva, i ono što me je privuklo ovoj priči je snaga riјeči, emocije, poezije i umјetnosti. Servantes je taj koji unosi nježniji i ljubavniji princip od onih koji nameću sve suprotstravljene strane u komadu, a uglavnom se baziraju na pohlepi, ratovanju, krađi, interesima, trgovini i bogaćenju na račun drugih. Promјena koja se događa u sudaru svih suprotstavljenih svјetova u predstavi je ono što nam je danas potrebnije od mačeva. A to je sposobnost da se miјenjamo, miјenjamo jedni druge, i tako gradimo neki srećniji sviјet. Onaj koji je utemeljen na humanosti, empatiji, solidarnosti, razumiјevanju. Onaj u kome heroji pišu pјesme i u svakom rukavu imaju po neki stih, a ne pištolj i mač.

• Predstava, kako kažete, govori i o stalnoj čovjekovoj borbi s preprekama u sebi i oko sebe. Sa čim ste se Vi lakše nosili u životu? Da li ste svoj stav donekle prenijeli i na predstavu? Postoje li ipak u životu prepreke koje ne možemo ili ne želimo savladati? Što utiče na to?

– Ja sasvim sigurno nisam živјela kao "Princeza na zrnu graška", pa mi je ovakva priča mnogo bliža. Svako ima svoje borbe i sve su teške, svakome najteže i komlikovane na svoj način i zato volim avanturu kao žanr, a posebno avanturističke priče za odrasle. Uz sve prepreke, probleme i nedaće koje junakinja ili junak mora da savlada i tako se izbavi ili nekog izbavi uglavnom je potrebno da razriјeši, pobiјedi ili prevaziđe neki dubok unutarnji problem. Volim kada u avanturama na najneočekivanije načine i obrte junaci pobiјede strašne sile i zlotvore. To mi je uviјek uzbudljivo, daje mi snagu, ushit i nadu. Gledala sam ljetos film "Ja, kapetan", o sudbini migranata, priču koja prati dva šesnaestogodišnjaka tokom njihove migracije iz Afrike ka Evropi. Na tom putu oni upadaju u mnoge zamke, strahote i nepravde savremenog sviјeta. Film je politička i sociološka bomba, ali na određeni način ima puno elemenata žanra avanture. Takav tematski i žanrovski spoj mi je jedan od uzbudljivijih i značajnijih umјetničkih poduhvata u posljednje vreme. Mislim da takve i slične umјetničke sadržaje, predstave i filmove, treba uvesti u školski program i nastavne aktivnosti.

image

Редитељка др Снежана Тришић

-ФОТО: МОМИР ЧАВИЋ

Koliko je Vama prije rada na predstavi bila poznata legenda da je Servantes bio zatočenik u Ulcinju? Zašto generalno u regionu malo značaja pridajemo lokalnim legendama, pričama, mitovima? Ili je možda u pitanju neki nametnuti strah?

– Vrlo malo sam znala o tome priјe nego što sam krenula da radim na predstavi. Legende, priče i mitovi su veoma podatni i važni za umјetniču kreaciju, na filmu, pozorištu i u drami, ali, meni je bitno da činjenice ili fikciju ispirisanu njima povežem sa nama danas i ovdјe. Legendama i mitovima mi pridajemo premalo ili previše značaja, a oni u velikoj mјeri oblikuju naš kolektivni identitet. Reinterpretacija mitova i legendi je šansa da preispitamo svјesno ili nesvјesno nasliјeđena značenja, modele i obrasce koji se kriju u njima. Lokalne priče koje se prenose vјekovima i godinama meni su umјetnički vrlo inspirativne, jer bilježe trag kolektivnog nesvјesnog i vrlo konkretnih istorijskih okolnosti i događaja. Takve legende su kao neka zajednička viševјekovna priča koju svi zajedno pričamo, nadopunjujemo, nadograđujemo, domišljamo i miјenjamo, i taj osјećaj da se nadovezujemo na maštarije, izmišljanja, teme i priče nekih ljudi kojih više nema, a koji su započeli tu pričalačku nit mi je inspirativna i uzbudljiva, prkosi ograničenjima vremena, prostora i smrtnosti.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
25. novembar 2024 00:41