
Postavku prati katalog za koji je tekst napisala istoričarka umjetnosti Natalija Cerović. Navodi da se "Vlati trave" Nade Kažić nadovezuju na njena ranija istraživanja forme i strukture, kao i definisanja prostora putem različitih umjetničkih postupaka. Odnosno, da se bavi rješavanjem likovnih problema naznačenih u prethodnim izložbama - "Vrt", "Mijene", "VRT/LOG", "Gazipoljke". Pritom, dodaje Cerović, "umjetnica ostaje u opsegu tema, ideja, simbola, tehnika i iskustava za koje je duboko vezana".
– Kažić nastavlja da se kreće između figuracije i apstrakcije, geometrijske i lirske forme, racionalnosti i intuicije, reifikacije i konceptualizacije djela. Upotreba tehničkih sredstava u ovom ciklusu počiva na različitim refleksijama, umjetničkim intencijama i metodama, ali je zasnovana na prepoznatljivoj polaznoj tački i osnovnoj ideji. U ovom slučaju, riječ je o ideji spoja suprotnosti – prirodno i artificijelno, organsko i neorgansko, ciklično i linearno, oštro i meko. Suprotnosti se pretapaju jedne u drugu i gube svoje granice pod specifičnim umjetničkim pogledom Nade Kažić - navodi Cerović, ističući da simbolika trave, srpa i kose prožima i ovu izložbu.
– Asocijativni nizovi autorke čine da tanki srpovi liče na vlati, a njena transpozicija vlati trave u metalu podsjeća na kose. Biljke sa oštrim metalnim ivicama preuzimaju funkciju srpa, a zgusnuto poređani srpovi i kose se stavljaju u poziciju trave. Radovi referišu na ciklus života i smrti, ponavljanje i mijenjanje, ponovno rođenje, individualni rast i razvoj. Kose i srpovi mogu da sjeku travu, kidaju vlati, ali ne prekidaju životni ciklus trave. Trava se pojavljuje kao sveprisutna vegetacija, kojoj nisu potrebni nikakvi posebni uslovi i koja sama nalazi svoj put do ispunjavanja prostora (livade ili izložbe), a zatim kao jasno diferencirana pojedinačna vlat - navodi Cerović, između ostalog.
Nada Kažić članica je ULUCG. Dobitnica je više značajnih likovnih nagrada.