– Teško je iskazati osjećanje ponosa što Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja doživljava svoje 18. izdanje. Podgorički međunarodni sajam knjiga je ostao i opstao kao najveća kulturna manifestacija u Crnoj Gori i pored toga što u Glavnom gradu ne postoji Expo centar ni adekvatna sajamska hala, stekao je dobro javno ime. Danas na pragu Evrope Crna Gora prepoznaje sebe i zato po prvi put Vlada Crne Gore, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo prosvjete,nauke i inovacija, Glavni Grad, CANU, Univerzitet i druge kulturne i obrazovne institucije razumiju da je ovaj projekat kulturno dobro od posebnog značaja za Crnu Goru – kazao je Predrag Uljarević, direktor izdavačke kuće Nova knjiga i osnivač Sajma knjiga.
Kao domaćin sinoćne konferencije prisutnima se na početku obratila Biljana Vučurović, direktorica Gimnazije „Slobodan Škerović“.
– Sa zadovoljstvom ove godine podržavamo Sajam knjiga u Podgorici – hronotop u kojem se susreću pisci, čitaoci, ljubitelji književnosti. Ponosni smo što tradicionalno dio ovog uvaženog događaja. Uzbuđeni smo zbog prilike da zajedno slavimo knjigu, kulturu i međunarodnu saradnju koju Sajam knjiga omogućava. Nadamo se da će ova manifestacija donijeti mnogo inspiracije, novih saznanja i nezaboravnih trenutaka. Ovom prilikom slavimo književno druženje u dobu materijalnih vrijednosti sa željom da svi steknemo novu duhovnost. Živio svijet knjige – poručila je Vučurović.
Značajnu podršku 18. Sajmu knjiga pruža Ministarstvo kulture i medija, a resorna ministarka Tamara Vujović je svojim govorom uveličala i sinoćnji događaj.
– Sajam je mjesto posvećenika pisane riječi i oni će uvijek doći, bilo gdje da se Sajam održava – u sajamskom, parkovskom, sportskom, kamernom prostoru ili na parkingu. Sajam je mjesto gdje se posvećenici čitanja okupljaju da se vide, prebroje, prepoznaju i da se osjećaju među svojima. Uz moje najljepše želje da Sajam raste i da ove godine bude organizovan na reprezentativnijem mjestu, ipak nije se ostvarilo. Međutim, značaj i dužina trajanja Sajma obavezuje nas, sve donosioce odluka na drugačiji odnos. Sama knjiga zaslužuje drugačiji odnos svih koje bi se ova tema mogla ticati, a tiče se svih nas - svakog građanina Podgorice i Crne Gore, svakog đaka, studenta, penzionera, da ne zaboravim i naše najmlađe. Zato se u Ministarstvu kulture i medija pripremamo da zauzmemo odgovorniji odnos prema knjizi, prema izdavaštvu, književnoj kritici i knjizi uopšte. Neka nas uvijek osvjetljava književni plamen u Crnoj Gori – navela je ministarka.
Zemlja Počasni gost na Sajmu knjiga u Podgorici 2024. godine je Francuska, a u okviru programa biće promovisano više poznatih francuskih autora. Značaj ovakve kulturne saradnje istakla je i sama ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori An Mari Maske.
– Francuska je ove godine počasni gost ovogodišnjeg sajma i to je prilika da se promovišu francuski autori koji su prevedeni i izdati na vašem jeziku. Pozivam izdavačke kuće da nastave tim putem i da omoguće pristup novim francuskim djelima crnogorskoj publici – navela je ambasadorka.
Jedna od najpoznatijih spisateljica Francuske Majlis Besri bila je specijalna gošća ovog uvodnog događaja za Sajam knjiga u Podgorici, te ovom prilikom promovisala i knjigu “Treće doba” za koju je dobila prestižnu Gonkurovu nagradu. Svi prisutni u Biblioteci Gimnazije "Slobodan Škerović” imali su posebnu priliku da se upoznaju sa autorkom i saznaju nešto više o njenom izuzetnom djelu posvećenom Semjuelu Beketu.
Sinoćni događaj je bio tek uvertira za svečano otvaranje Sajma koje je predviđeno za 10. maj u 13 i u 14 sati u Muzičkom centru Crne Gore i Sajamskom prostoru – Big fashion, te niz ekskluzivnih gostovanja poznatih autora koja će uslijediti sve do 17. maja.
(Media Biro)