U čast velikana svjetske muzike, kompozitora Sergeja Rahmanjinova, naš pijanista Nikola Vučković u petak od 20 časova, u pratnji Crnogorskog simfonijskog orkestra u sklopu koncerta "Rachmaninoff jubilee" izvešće čuvenu Rapsodiju na temu Paganinija velikog ruskog kompozitora, pod dirigentskom upravom šefa-dirigenta Marka Korovića.
Na koncertu kojim se kruniše prvi dio sezone 2023/24 biće publika će moći da čuje pored Rapsodije i Drugu simfoniju.
Rapsodija na temu Paganinija jedno od najzahtjevnijih djela pisanih za klavir, ali, ističe Vučković, sa nestrpljenjem čeka petak i koncert, jer јe Rahmanjinov njegov omiljeni kompozitor "i u emocionalnom, i u harmonskom, i u virtuoznom smislu".
- Rahmanjinov mi јe veoma izazovan, po pitanju same tehnike, a i čuven je po tome što je maksimalno iskoristio kapacitete instumenta, odnosno klavira - rekao je Vučković.
Ideja za koncert "Rachmaninoff jubilee" nastala je još prošle godine, a zaslužan za nju je umjetnički direktor MCCG Marko Simović koji je pijanisti predložio da održi koncert u godini u kojoj svijet obilježava 150 godina rođenja i 80 od smrti Rahmanjinova.
- Svojevremeno sam svirao njegov Treći koncert, nažalost, nikada sa simfonijskim orkestrom, već sa drugim klavirom, u duetu sa svojim profesorom. Kada sam dobio ponudu za ovaj koncert, razmišljao sam naјpriјe da taj Rahmanjinov koncert vratim, da ga ponovim. No, prevagnula je želja da naučim nešto novo i odlučio sam se za Rapsodiju – kaže Vučković.
On dodaјe da mu se Rapsodija jako dopada, odlikuju je česte promjene i muzike, i karaktera, po uzoru na 24. Paganiniјev kapris.
- To je ta čuvena tema, koju je, naravno, i Paganini u originalu napravio sa varijacijama. I mnogi su kompozitori to uradili, napisali varijaciju za raznorazne instrumente, pa ima i nekoliko verzija i za klavir, za dva klavira, a između ostalih, i Sergije Rahmaninov јe napravio verziju za klavir i orkestar. Orkestracija je, zaista, fantastična. I klavir na kome sviram je fantastičan - istakao je piјanista.
Rapsodija se odlikuje čestim promjenama, nema stavova, već introdukcija tema i 24 varijacije, tako da su konstantne i česte promjene raspoloženja.
- Smatram da je baš dobar izbor kompozicija za ovu priliku - ociјenio јe Vučković.
Rahmanjinova djela često se izvode, a publika na svim meridijanima voli da čuje tu njegovu posebnu emociju.
- On je neizostavna figura svjetskog umjetničkog pamćenja. Njegova djela su snažna, ali i fluidna, elegična, vuku na tugu, u nostalgiju... - kaže Vučković.Naš piјanista јe ociјenio da je tome doprinijelo Rahmanjinovo nasleđe, ali i okolnosti u kojima je živio.
- Rahmaninov je i danas prisutan. Vrlo je izazovan u sviračkom smislu. Njegova muzike uvijek ima nešto za reći, uvijek ima nešto da ispriča. Znate, ta muzika, ta harmonijska struktura i cjelokupni spoj svega toga koji proizvodi tu emociju, meni je poseban, zato najviše volim da sviram Rahmanjinova - zaključuјe Vučković.