
– Usudiću se da kažem da bez njihovog djelovanja na umjetničkoj sceni Crne Gore, ona bi vjerovatno izgubila neophodnu lakoću, toplinu i lirsku notu koju samo žena može da osjeti i prenese. Ovom izložbom nastojimo da slavimo njihovu zaostavštinu, ali i hrabrost, odlučnost i emancipovan pogled na svijet, te da istaknemo kako su krčile put novim generacijama koje su imale želju da polje njihovog zanimanja bude umjetnost. Vjerujem, kao umjetnica i kao žena, da bez njih ne bi bilo ni nas - istakla je Ćupić.
Iscrpnije o stvaralaštvu umjetnica govorila je istoričarka umjetnosti Iva Vukotić, koja je istakla da njihova djela svjedoče o posvećenosti umjetnosti i suprotstavljaju se uvriježenim stavovima o navodnoj inferiornosti u odnosu na muške kolege.
– Ksenija Vujović Tošić i Nada Marović Stanić su umjetnice koje svojim stvaralaštvom nijesu samo uticale na crnogorsku umjetničku scenu, već predstavljaju neizostavni dio njenog vizuelnog identiteta. Svaka od njih razvila je autentičan izraz koji odražava duboku povezanost sa sopstvenim unutrašnjim svijetom, ali i sa univerzalnim temama ljudskog bivstvovanja. Njihov rad ne donosi samo estetski doživljaj, već i intiman uvid u snagu, senzibilitet i istrajnost žene kao umjetnice - žene koja stvara i ostavlja dubok trag u vremenu - istakla je Vukotić.
Izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić, a prisutnima su se obratili i članovi porodica umjetnica, njihovi sinovi, Tomislav Stanić i Zoran Tošić. Obojica su istakli zahvalnost jer je nakon dugo vremena iskazano interesovanje za rad njihovih majki.
Postavku čine radovi iz zbirki podgoričkog Muzeja, Narodnog muzeja Crne Gore i umjetnine u vlasništvu porodica umjetnica.