Ni u oktobru ombudsman ‘‘Dana‘‘ nije dobio nijednu žalbu čitalaca, što znači da čitaoci ni u ovom mjesecu nijesu imali potrebu da se obraćaju zaštitniku svojih prava iz domena primjene i poštovanja etičkih načela i njima odgovarajućih smjernica Kodeksa novinara/novinarki Crne Gore.
AKTIVNOSTI OMBUDSMANA:
1.) Ombudsman ‘‘Dana‘‘ prisustvovao je 21. oktobra, u PR Centru u Podgorici, prezentaciji istraživanja na temu samoregulacija u Crnoj Gori, koje je sproveo Institut Damar, a koje su naručili Misija OEBS-a u Crnoj Gori i Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.
Istraživanje, u kome je intervjuisan i ombudsman ‘‘Dana‘‘, sprovedeno je u junu i julu 2024. godine kombinovanom metodom, sa polustrukturiranim kvalitativnim intervjuima sa novinarima, urednicima, vlasnicima medija i regulatorima, te istraživanjem javnog mnjenja na reprezentativnom uzorku od 1.002 punoljetna građana Crne Gore.
Ispred Instituta Damar, rezulate istraživanja saopštili su Vuk Čađenović i Balša Lubarda, a nakon prezentacije istraživanja, govorili su Tamara Vujović, ministarka kulture i medija u Vladi Crne Gore i vršilac dužnosti šefa Misjje OEBS-a u Crnoj Gori Giovanni Gabassi. Ministarka Vujović je, između ostalog rekla, da je medijska samoregulacija ključni mehanizam za unapređenje profesionalizma i etike u crnogorskim medijima, a cilj je izgraditi odgovoran, profesionalan i medijski prostor oslonjen na slobodu izražavanja, ali i na poštovanje novinarskih standarda i tome dodala:
‘‘To je temelj svakog demokratskog društva, i upravo samoregulacija tu igra ključnu ulogu. Jedna od ključnih promjena, koja se već pokazala izuzetno korisnom za jačanje samoregulacije, jeste novina uvedena novim Zakonom o medijima. Ova promjena odnosi se na dodatne uslove koje osnivači medija moraju ispuniti kako bi mogli konkurisati za sredstva iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Naime, svi osnivači medija sada moraju biti članovi eksternog samoregulatornog tijela ili imati uspostavljeno interno tijelo, u suprotnom, neće moći učestvovati na javnim konkursima za dodjelu sredstava iz Fonda‘‘, rekla je ministarka Vujović.
Obraćajući se prisutnima vršilac dužnosti šefa Misje OEBS-a u Crnoj Gori Giovanni Gabassi, je kazao: ‘‘Snažna samoregulacija jača medije, što dovodi do odgovornijeg izvještavanja i omogućava direktno uključivanje javnosti. Od 2017. godine, sa Tehničkom radnom grupom za samoregulaciju, Misija je podržala razvoj raznih priručnika koji novinarima nude praktične smjernice za tumačenje i poštovanje Etičkog kodeksa crnogorskih novinara‘‘, kazao je Gabassi i dodao da će u 2025. godini, na bazi dosadašnjih rezultata i u saradnji sa Savjetom Evrope, Misija započeti zvanični proces izmjena Etičkog kodeksa crnogorskih novinara.
Ombudsman ‘‘Dana‘‘, koji je ujedno i član pomenute Tehničke radne grupe za samoregulaciju, zahvalio je gospodinu Gabassiju na priznanju koje je odao radu OEBS-ove Tehničke radne grupe za samoregulaciju, smatrajući da je postojeći model samoregulacije u Crnoj Gori dao dobre rezultate, a da je priča o formiranju jedinstvenog samoregulatornog tijela prevaziđena i neostvarljiva.
2.) Ombudsman ‘‘Dana‘‘ u hotelu Cue, u Podgorici, učestvovao je 29. oktobra u radu okruglog stola ‘‘Kako bolje zaštititi novinare u Crnoj Gori – diskusija i prezentacija PersVeilig-a, nizozemskog mehanizma zaduženog za bezbjednost medija‘‘. Kao što se iz samom naziva može zaključiti, na skupu se govorilo o bezbjednosti novinara, statistici napada na njih i o načinima kako da se to ubuduće suzbije i poboljša kažnjivost napada na novinare i na njihovu imovinu. U tom smislu govorili su: Mihailo Jovović, predsjednik Komisije za praćenje istraga slučajeva napada na novinare, Anjet Lanting, savjetnica za ljudska prava, UN Kancelarija visokog komesara za ljudska prava, Evan Eberle, šef Medijskog programa Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Jelena Đaletić, zamjenica vrhovnog državnog tužioca, Petar Koprivica, državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Radomir Kračković, predsjednik Sindikata medija Crne Gore.
Učesnici skupa imali su priliku i da se upoznaju sa PersVeilig-om, nizozemskim mehanizmom zaduženom za bezbjednost medija, kojeg je izložio i objasnio Peter Ter Velde, koordinator PersVeilig-a iz Nizozemske. Sa ovim mehanizmom ombudsman ‘‘Dana‘‘ je imao priliku da se upozna prilikom posjete Amsterdamu, u maju ove godine, gdje je boravio kao član Tehničke radne grupe za samoregulaciju, a u organizaciji OEBS-a.
Ombudsman ‘‘Dana‘‘
Ilija Jovićević