Podgorička gimnazija je u životu Gimnazijlaca uvijek jedna vrijedna uspomena, a mi 116 godina gajimo tradiciju uspješne škole na čiju reputaciju su ponosni kako nastavnici tako i učenici i roditelji, poručila je Biljana Vučurović, direktorica, na proslavi Dana ove vaspitno-obrazovne ustanove.
–Ovjenčana nagradama kraljica od Gorice, naša škola prerasla je odavno okvire našeg rada. Bez obzira da li je u pitanju opšta gimnazija, dvojezično odjeljenje, sportsko odjeljenje, uvijek se za našu školu traži mjesto više. Izmjenom kriterijuma na konkursu za upis u matematičku gimnaziju nadamo se povećanju broja učenika u odjeljenju od kojeg zavisi budućnost. Vjerujemo da će ove godine odjeljenje filološke gimnazije zaživjeti iznova u prvom razredu, zahvaljujući novim kriterijumima, konkursa i razmijevanju Ministarstva posvjete za naše smjernice po ovom pitanju. Radimo na otvaranju dvojezičnog odjeljenja na italijanskom, odnosno francuskom jeziku i za ovaj projekat veliku podršku imamo kako Ministarstva prosvjete tako i ambasada ovih zemalja – navela je Vučurović.
Ona je dodala da je cilj da učenici stiču primjenjiva znanja u pozitivnom radnom okruženju, da napredak u polju obrazovanja postane prioritetan.
–Koliki god bili visoki ciljevi možemo ih ostvariti samo ako djelujemo udruženo. Moramo suštinski da osnažimo ideju školstva, da postfoje iste šanse za napredovanje. Izdižemo se od prizemnog težeći razvoju intelekta i duha. Škola je škola ako ne pravi kompromise kada je u pitanju kvalitet. Na ovaj način njegujemo identitet škole, ističemo njenu ulogu i značaj, a tradiciju je Gimnazija gradila od 1907. godine i svako vrijeme imala je svoje izazove i onda kada je u jednom vijeku tri puta zatvarala svoja vrata jer su njeni djaci odlazili na frontove i živote ugrađivali u otadzbinu - rekla je Vučurović.
Biljana Vučurović je poručila da škola živi punim plućima cijelog dana.
– Predstoji nam mnogo posla. Posebno vjerujemo eko projektima poput školskog voćnjaka. U tom prostoru se planira eko centar. Planira se pobošljanje kvaliteta rada u školi i poboljšanje prostornih kapaciteta u suterenu. To su velike ideje za koje je potrebna podrška cijelog grada. Nastavnik mora naći način da bude zanimljiv i kreativan, da zainteresuje učenika kako bi ga usmjerio na rad. To je njegova misija jer škola je adresa za svakog đaka. Ne postoje dobri i loši đaci, postoje đaci koji će porasti i sazreti zahvaljući našem znanju - navela je Biljana Vučurović.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović poručio je da gimnazijsko obrazovanje zahtijeva primjenu savremene, kreativne metodike nastave, kontinuirano vrednovanje postignuća učenika...
–Za značajna ostavrenja u vaspitanju i obrazovanju škola je dobila brojna priznanja. Dobitnik je republičke nagrade "Oktoih" i ti za naročite zasluge i uspjehe u vaspitanju i obrazovanju mladih naraštaja. Pored ovakve prestižne nagrade Gimnazija ima Orden republike sa srebrnim vijencem kao i Orden zasluga sa zlatnom zvijezdom. Sa ovako prestižnim nagradama težim moralno i stručno isprofilisanom nastavnom kadru koji primjenjuje savremene medote nastave i učinjena u moderno opremljenim kabinetima. Pročitao sam da je "stih zagospodario svijetom". Stih zaista jeste vjesnik umjetnosti a ja bih izdvojio stihove meni omiljenog Sergeja Jesenjina "U oluji, u buri kraj nedaća svih/ uz teške gubitke i uz tugu kletu/ biti nasmijan, prirodan i tih/ najveća je umjetnost na svijetu". Siguran sam da će umjetnost ponijeti krunu i da će Gimnazijalci po ko zna koji put pokazati sve ljepote pjesme, stiha i umjetnosti- rekao je Vojinović.