Главни државни архитекта са представницима Министарства просвјете, науке, културе и спорта обићи ће данас вртић „Драган Радуловић“ на Старом аеродрому у којем је недавно спријечена већа хаварија и процијенити на који начин се објекат у што краћем времену може оспособити за боравак дјеце. У недјељу 7. новембра пукла је водоводна циjев и поплављене су цjелокупне електроинсталациjе у техничкоj просториjи у склопу обjекта. Спој воде и струје могао је да изазове између осталог и пожар. Случајни пролазник је примијетио да избија вода испод улазних врата и тада је дјеловала управа установе. Вртић је затворен и око 230 малишана, који редовно долазе од 512 уписаних, распоређено је у три сусједна вртића што у ванредним условима које намеће епидемија корона вирусом додатно отежава функционисање свима.
Из министарства су казали да ће данас утврдити на који начин ће моћи тај дио просторије да се изолује и да се оспособи. Прибавили су документацију те ће ускоро утврдити гдје је дошло до пропуста и да ли ће неко бити позван на одговорност.
Вртић има 3.000 квадрата, отворен је 7. септембра 2018. године, има осам радних соба за jаслене групе, 12 соба за групе у вртићу, осам канцелариjа и централну кухињу. Објекат је коштао 2,7 милиона еура, док jе Главни град уложио земљиште од 9.119 квадрата, вриjедно око 1,8 милиона еура. Грађен је у оквиру проjекта са Банком за развоj Савjета Европе у пројекту изградње седам вртића широм Црне Горе.
Директор фирме Инг инвест Илија Радуловић, који је био водећи пројектант казао је да су радили одговорно како је струка налагала.
– Просторија је карактеристична по садржају, ту су инсталације, комора, пумпе, ормар управљања тих пумпи... Изненађен сам да је дошло до хаварије уколико се то редовно одржавало. Ја сам пројектант и предао сам објекат, али неко га мора одржавати, а то није у мојој надлежности. Ту су пумпе, а до њих мора доћи струја, односно командни ормар. То не може једно без другог. Ми смо адекватно ријешили све, најбоље што смо могли. Сматрамо да смо посао одрадили савјесно и професионално. Исти одговор послали смо и Управи јавних радова – каже Радуловић.
Вртић је употребну дозволу добио 3. септембра 2018. године, а издало га је тадашње Министарство одрживог развоја и туризма - Директорат за грађевинарство којим је руководио Павле Радуловић. Дозволу је потписала Борка Новковић, самостална савјетница I.
– Извјештај о техничком прегледу изведених радова, урађен од стране вршиоца техничког прегледа Институт за развој и истраживање у области заштите на раду од августа 2018. године саставни је дио овог рјешења – пише у рјешењу Директората.
Из Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма казали су да је употребна дозвола издата на основу Закона о управном поступку, Закона о планирању простора и изградњи обjеката, као и Закона о уређењу простора и изградњи обjеката.
– Дозвола је издата на основу документације и то захтјева Министарства просвjете од 28. августа 2018. године, рјешења Министарства одрживог развоjа и туризма од 15. децембра 2015. године, коjим jе Министарству просвjете издата грађевинска дозвола за изградњу вртића. Такође, ту је и рјешење Министарства одрживог развоjа од 29. августа 2018. године, о именовању вршиоца техничког прегледа радова, као и извјештаја о извршеном техничком прегледу радова од августа 2018. године, коjи jе заведен у министарству 3. септембра 2018. године, а у коме jе вршилац техничког прегледа Институт за развоj и истраживања у области заштите на раду предложио употребу обjекта – казали су из министарства.
Они наводе да је сва документација која је приложена уз захтjев за издавање дозволе овjерена од стране вршиоца техничког прегледа, извођача радова, надзорног инжењера и водећег проjектанта.
– Законом о уређењу простора и изградњи обjеката прописано је да се подобност за употребу обjекта утврђуjе техничким прегледом, те да он обухвата контролу усклађености радова са ревидованим главним проjектом, као и са прописима, стандардима, техничким нормативима и нормама квалитета коjе важе за поjедине врсте радова, односно материjала, опреме и инсталациjа. Вршилац техничког прегледа обавезан је да у извjештаjу предложи употребу обjекта, отклањање утврђених недостатака или забрану употребе обjекта. У конкретном случаjу, вршилац техничког прегледа - Институт за развоj и истраживања у области заштите на раду jе предложио употребу обjекта. Рjешење Министарства одрживог развоjа и туризма коjим jе дониjета употребна дозвола за обjекат, дониjето jе у поптпуности у складу са законом – наводе из министарства.