
Tako je, između ostalog, predloženo da se minimalna kazna za nerazvrstavanje otpada u domaćinstvu sa deset poveća na 30 eura, a da se vanpijačna prodaja kažnjava sa 50 umjesto dosadašnjih 30 eura.
Sekretarka odbora za komunalne djelatnosti i životnu sredinu Zajednice opština Crne Gore Sanja Živković kaže za "Dan" da su predlog za povećanje kazni dostavili jer je na javnoj raspravi izmijenjeni Zakona o prekršajima.
– Glavni grad je inicirao da pokrenemo izmjene Zakona o prekršajima pa smo iskoristili priliku jer je on na javnoj raspravi. Suština našeg zahtjeva i inicijative Glavnog grada je da se povećaju minimalne kazne koje se propisuju opštinskim odlukama. Kazne su sada na tolikom nivou da obesmišljavaju rad Komunalnih policija i inspekcija. One su toliko niske da ni na koji način ne destimulišu ljude koji su skloni vršenju prekršaja – navodi Živković.
Ona dodaje da Glavni grad u poslednje vrijeme ulaže mnogo sredstava u unapređenje sistema upravljanja otpadom zbog obaveze da se otpad mora razdvajati na licu mjesta.
–Kazne koje su propisane za nerazvrstavanje otpada su male da onemogućavaju Komunalnu policiju i inspekciju da izvrše adekvatan nazdor. Ako kaznite građanina sa deset eura, a plati je u roku od osam dana, onda se ona za trećinu smanjuje. To nije dovoljna kazna da bi se ljudi zbog tolike kazne odvikli se od tih navika. Od kada je Glavni grad uveo kontejnere za razvrstavanje otpada, preduzeće nije pokupilo jedan kontejner suve frakcije a da je u njemu bila samo suva frakcija. Vreća za polupodzemne kontejnere košta od 800 do 1.000 eura, neko baci žar i zapali je i vi ga kaznite sa 10 eura. Svi napori izgledaju uzaludno, a percecija javnosti je da se ništa ne radi – smatra Živković.
Kroz inicijativu za povećanje minimalnih kazni, kako navodi Živković, pokušavaju da utiču na potencijalne prekršioce da ne vrše prekršaj.
– Čekamo da nam Ministarstvo pravde odgovori na našu inicijativu – navodi Živković.
U mišljenju koje je na izmijenjeni Zakon o prekršajima dostavila Zajednica opština piše da se zbog niskih početnih novčanih kazni potpuno obesmišljava svrha inspekcijskog odnosno komunalnog nadzora.
– Zaprijećene kazne predstavljaju prihvatljivi rizik u poslovanju privrednih subjekata, koji svjesno čine prekršaje jer eventualna kazna neće anulirati prihode koje ostvare kršeći imperativne norme. Od jedinica lokalne samouprave se očekuje da daju doprinos u ostvarivanju ciljeva iz poglavlja - životna sredina i klimatske promjene – navodi se u mišljenju.
Komentari (4)
Ostavite svoj komentar