
Iz Preokreta su ranije navljivali da će od Skupštine Crne Gore tražiti donošenje rezolucije o zaštiti prava na vodu kojom bi se zabranila privatizacija, javno- privatno partnerstvo ili bilo koji vid privatizacije ili davanje pod koncesiju preduzeća Vodovod.
– Ugradnjom takve norme bi se ukinula mogućnost da se nad vodnim dobrima ili infrastrukturom preko koje se vrši distribucija vode ostvari mogućnost koncesioniranja, sklapanja javno-privatnih partnerstva ili procesa privatizacije, potpune ili parcijalne. Nakon što smo detaljno razmotrili i opciju uvođenja stečaja, kao puta do ozdravljenja Vodovoda uz očuvanje javne funkcije, zaključak je jasan da i od nje definitivno treba odustati. Ta opcija bi mogla kroz određene „rupe“ u sistemu biti uvod u privatizaciju kroz rasprodaju stečajne mase. Bilo bi potrebno promijeniti zakonodavstvo kako to ne bi bilo moguće, što onda postaje previše rizično da neko ne bi opstruirao taj proces - rekao je Mirza Krnić, odbornik Preokreta u Skupštini Glavnog grada.
Krnić kaže da je neophodno samo usvojiti izmjenu Statuta jer bi se na taj način zaštitio ektremno važan životni resurs.
– Dosadašnje lokalne uprave su, zbog svoje nesposobnosti da prepoznaju i aktiviraju privredne potencijale Glavnog grada, lokalni budžet u značajnom obimu punile prodajom imovine koja im je povjerena na upravljanje ali i zaduživanjem građana. Postoji realna opasnost da neodgovorna lokalna uprava u nedostatku novca ili koruptivne prilike, u bližoj ili daljoj budućnosti posegne za privatizacijom javnog preduzeća za vodosnabdijevanje grada - kazao je Krnić.
On ističe da je pravo na vodu esencijalno za potpuno ostvarenje prava na život i uopšte ljudskih prava.
–O pravu na vodu je ranije govorio na vrlo utemeljen način i ADP Zid. Dakle, mi želimo biti put realizacije ideje zaštite resursa svih nas, ali ne samo sadašnjih, već i budućih generacija - naveo je Mirza Krnić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар