
Agencija za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice ušla je u ovu godinu sa djelimično popunjenim radnim mjestima i to će značajno uticati na kapacitete i efektivnost u pogledu poslova koje je upravljačkim tijelima zaštićenih područja propisao zakon, napisao je Dragutin Đeković, izvršni direktor Agencije, u programu rada pripremljenom za Skupštinu 3.avgusta. U izještaju se piše u budućem vremenu o ovoj godini iako smo uveliko potrošili više od pola.
Agencija inače, brine o 15.937 hektara ili 12 odsto ukupne teritorije Podgorica. To su Park prirode Komovi 13.000 hektara, Park prirode Rijeka Zeta 2.600 hektara, Spomenik prirode Park šuma Gorica 105 hektara i Spomenik prirode pećina Magara.
–Agencija, pogotovo rendžerska služba, neće biti dovoljno dobro opremljena, te će njihov zaštitni učinak biti ograničenog dometa na rubnim područjima Parka prirode Komovi, pogotovo uz državnu granicu. Zbog proširenja teritorija pod zaštitom, biće potrebno mijenjati akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, kako bi se broj rendžera povećao. Zbog povećanja obima posla stručno-administrativnu službu će biti neophodno razdvojiti na stručno-naučni dio i na administrativni. U skladu sa tim biće potrebno zaposliti još dva savjetnika za zaštitu životne sredine u stručno - naučnoj službi, u administrativnoj službi dva savjetnika, a u rendžerskoj službi još minimum dva rendžera. Čak i takvo povećanje u rendžerskoj službi neće biti dovoljno da se adekvatno „pokrije“ područje koje je Agenciji dato na odgovornost - navodi Đeković.
Budžetom je za za obavljanje javne funkcije Agenciji opredijeljeno 180.000 eura, 30.000 eura za nabavku potrebne opreme i 4.000 eura za investiciono održavanje. Na zarade sedam zaposlenih, od čega su četiri rendžera, ide 176.000 eura. Agencija će se i dalje morati baviti iznalaženjem modela za efikasno upravljanje Parkom prirode Rijeka Zeta koji moraju dogovoriti sa Opštinom Danilovgrad, kao i pronalaženjem „modus operandi“ sa Upravom za šume zbog preklapanja zakonskih ovlašćenja u Parku prirode Komovi, piše u izvještaju. U ovoj godini su planirani, između ostalog, iniciranje procesa zaštite kanjona Male Rijeke kao i najstarijeg drveta u Podgorici.
Коментари (0)
Оставите свој коментар