Јединица Завода за хитну медицинску помоћ у Голубовцима није затворена, већ је усљед објективних околности здравствену заштиту на том подручју обављала јединица из Подгорице, казао је вршилац дужности директора ЗХМП Вук Никовић.
Он је истакао да ни у једном тренутку мјештани тог краја нијесу остали ускраћени за услуге пружања хитне медицинске помоћи.
- Од четвртка ова јединица ће функционисати у пуном капацитету и на начин на који је функционисала и раније- рекао је Никовић агенцији МИНА.
Говорећи о услугама ЗХМП на Старом аеродрому, он је навео да ни у том подгоричком насељу није било прекида рада ковид тимова, већ су они у складу са епидемиолошком ситуацијом распоређивани тако да у сваком тренутку буду доступни за кућне посјете тамо гдје је било потребно.
- Предлогом претходне администрације ЗХМП, Правилником о организацији и систематизацији радних мјеста предвиђен је прекомјеран број запослених, па је тај предлог наново анализиран и систематизован тако да је Министарство здравља дало сагласност на предлог Правилника у августу ове године- рекао је Никовић.
Он је казао да је тим правилником систематизовано 598 радних мјеста, укључујући број извршилаца у новоформираним јединицама Хитне медицинске помоћи у Гусињу, Петњици, Шавнику и Тузима. Како је навео Никовић, у складу са тим новим актом, ниједно радно мјесто није укинуто.
- Напротив, у оквиру расположивих финансијских средстава и потреба Завода за кадровским оспособљавањем повећан је број извршилаца и то, прије свега, медицинског кадра - љекара и медицинских сестара и техничара- рекао је Никовић.
Како је додао, одлазак или размјена кадра у оквиру система здравства није непознаница ни у много развијеним здравственим системима. Никовић је казао да није тачно да је било ко у Заводу добио отказ, и да љекари имају личне разлоге због којих желе да ангажман наставе у некој другој установи.
- Истина је да је, генерално, много мање љекара напустило ЗХМП, па и црногорски здравствени систем ове године, него што је то био случај претходних када се одлазак љекара мјерио десетинама оних који су напуштали не само установе, већ одлазили у друге земље- рекао је Никовић.
Како је навео, новим програмом усавршавања и едукација очекује се увођење новог кадра и специјалистичких студија који ће утицати на то да љекари остају да раде у установама и рачунају на усавршавање вјештина и компетенција .