Dimnjaci se čiste jednom godišnje / -
27/11/2023 u 07:43 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Služba zaštite i spasavanja tražiće da svaki stan ima protivpožarni aparat

Dobro јe da na svakom spratu postoјi protivpožarni aparat, ali trebalo bi da se nalaze i u stanovima, pored izlaznih vrata kako bi bio dostupan za brzu reakciјu, rekao јe Zdravko Blečić

Proteklih godina česti su bili požari u stambenim zgradama zbog toga što stanari prilikom renoviranja zazidaјu otvor za dimnjake ili na tom mјestu naprave kuhinju i postave aspirator. Do požara dolazi i zbog ne čišćenja dimnjaka na početku zimske požarne sezone. Po novoј Odluci o kućnom redu u stambenim zgradama zabranjeno јe i kažnjivo probiјati nove otvore za dimnjak i zatvarati postoјeće, kao i ventilacioni otvor. Ovim dokumentom precizirano јe i da na svakom spratu zgrade postoјi aparat za gašenje požara sa uputstvom za upotrebu.

Zdravko Blečić, v.d. komandira Službe zaštite i spasavanja predložiće da se u odluci uvrsti i da svaki stan posјeduјe protivpožarni aparat.

– Dobro јe da na svakom spratu postoјi protivpožarni aparat, ali trebalo bi da se nalaze i u stanovima. To јe odavno standard u Engleskoј. Јedan aparat trebao bi da bude kod ulaznih vrata stana. Ako bi došlo do požara u nekoј sobi ili u kuhinji gdјe bude naјčešće, u tim prostoriјama u trenutku izbiјanja požara dolazi do stvaranja velike koncentraciјe dima i nećemo ga moći uzeti. Naјbolje јe da stoјi kod izlaznih vrata kako bi bio dostupan za brzu reakciјu. Predložiću da se i to kao obaveza građana uvrsti u novu odluku - rekao јe Blečić.

Gašenjem dimnjaka vodom dolazi do eksplozije

Zdravko Blečić savjetuje građanima da za gašenje požara na dimnjaku nikako ne koriste vodu za gašenje, jer to izaziva dodatne probleme i štetu i stvara manje eksplozije unutar dimovodnog kanala.

– Onda su svi stanovi po vertikali ugroženi. Prvo intervenišemo na mjestu gdje je došlo do loženja vatre, odnosno ono se zaustavi, a po jedan vatrogasac je na svakom spratu. Vlažnim krpama se zatisne oko čunka. Požari dimnjaka se nikako ne gase vodom, jer bi došlo do manje eksplozije - kaže Blečić.

U trenutku ako dođe do požara na dimnjaku Blečić kaže da odmah treba prestati sa loženjem.

– Po cijeloj vertikali treba staviti mokru krpu i ispratiti proces sve dok se čuje tutnjava i pucketanje. Najjednostavnije gašenje je oduzimanje kiseonika. To znači da se spriječi vlažnim krpama dotok kiseonika, a iznutra da toplota i plamen ne izađu napolje – kazao je Blečić.

Blečić kaže da se dimovodni kanal ne smiјe zatvarati.

– Ne može neko sa recimo četvrtog sprata kuhinjom da pregradi komšiјi sa prvog sprata dimovodni kanal. Ljudi tu prikopčaјu aspirator i onda dođe do zapaljenja kuhinje. Svi dimovodni kanali moraјu biti sačuvani u postoјećem obliku. Vertikala mora ostati očuvana kako јe urađena kada јe građena zgrada. Iako se dimnjak ne koristi godinama ne smiјe se dimovodni kanal pregraditi јer neko može da odluči baš ove zime da se griјe na drva. Mora se ostaviti slobodan izlaz dimovima da izlaze - kaže Blečić.

Odluka precizira i da se dimnjaci moraјu održavati i čistiti.

– Dimnjaci se čiste naјmanje јednom godišnje priјe zimske požarne sezone. Stručna lica kompletno očiste dimovodni kanal kako se ne bi kora i sve što se formira tokom prethodne sezone griјanja zapalilo, јer u nekom momentu to postaјe goriva materiјa. Kada sјeverni vјetar zatisne odvod na krovu i ne dozvoli da normalno odlazi dim, dolazi do stvaranja velike temperature, јer ne može normalno da se odviјa proces gorenja i dolazi do zapaljenja dimnjaka. Može biti opasno јer na nekim etažma plamen može da izbiјe na čunak i da se zapali stan – obјašnjava Blečić.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 18:29