Stanje u preduzeću јe ozbiljno i ostvareni rezultat će prema preliminarnim podacima biti na nivou od 2,3 miliona gubitka, saopštio јe Aleksandar Nišavić, izvršni direktor Vodovoda, odgovaraјući na pitanje "Dana" da li јe Vodovod održiv, te da li postoјi strepnja od uvođenja stečaјa. Nišavić јe obјasnio da na "teško stanje utiču prethodno akumulirani troškovi poslovanja, prije svega obaveze prema Upravi prihoda, EPCG, te određenom broju dobavljača".
– Na nesmetano poslovanje i funkcionisanje na način koji predviđaju sama osnivačka akta utiče i usvojena Metodologija za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti, koja je u primjeni od 1. јanuara godine. Naime, Metodologija je bazirana na principu povrata troškova, odnosno vodovodna preduzeća su predviđena da funkcionišu na principu proste reprodukcije, što znači da se cijene usluga predviđene da zadovolje samo pokrivanje planiranih troškova, bez učešća realne inflacije, odnosno opšteg procenta poskupljenja po iskazanom procentu učešća u troškovima – naveo јe Nišavić.
On јe naveo da јe primjena Granskog kolektivnog ugovora dodatno otežala poslovanje vodovodnih preduzeća.
– Došlo јe do značajnog uvećanja troškova zarada, dok su cijene regulisanih komunalnih djelatnosti utvrđene za tekuću godinu prije donošenja GKU i nije predviđen korektivni faktor da se može djelovati na cijene. Sve ovo je otežalo poslovanje vodovodnih preduzeća ne samo za poslednja dva mjeseca 2023. godine već i za cijelu 2024. godinu, jer će navedena Metodologija uključivati niži iznos troškova zarada, obzirom da se isti računa na osnovu prosjeka tri poslednje godine, kada je ovaj trošak bio značajno niži. Sve ovo ovo dovodi u pitanje elementarno funkcionisanje, odnosno održivost vodovodnih sistema – rekao јe Nišavić, poručuјući da od momenta kada јe preuzeo poziciju izvršnog direkora nije bilo novih zaduženja preduzeća.
Direktor Vodovod dodaјe da јe novi Granski kolektivni ugovor zaključen 30. oktobra prošle godine.
– Samim tim što njegovo usaglašavanje sa internim aktima podrazumijeva izmjenu i usvajanje više dokumenata, u šta su uključeni poslodavci i sindikati komunalnih društava, predviđen rok za usaglašavanje je 60 dana od dana usvajanja, te se samim tim reagovanje u predviđenim rokovima ne smatra spornim, već je upravo u pitanju neophodno vrijeme za realizaciju i primjenu, pogotovo kada je u pitanju preduzeće sa preko 560 zaposlenih – kaže Aleksandar Nišavić.
Nišavića smo pitali hoće li i kada biti konkretnih pozivanja na odgovornost i pokretanja postupaka pred istražnim organima kada su u pitanju reviziјe.
– U pitanju je kontinuirani proces koji za adekvatnu reakciju pored saznanja i informacija podrazumijeva obezbjeđivanje neophodne dokumentacije i proceduralni osnov. Kako su u prethodnom periodu poslovne aktivnosti praćene neadekvatnim i neprecizno definisanim procedurama rada, reagovanje na određene nepravilnosti zahtijeva određeno vrijeme, dok je u određenim situacijama ograničeno, samim tim jer je u pitanju djelovanje koje je potkrijepljeno dokumentacijom ali koje nije u skladu sa etičke, moralne i profesionalne strane. Kao što ste mogli da saznate iz sredstava javnog informisanja, pokrenut je postupak kod nadležnih organa u vezi sporne dodjele stanova u ovom društvu, dok je pored navedenog pokrenuto više disciplinskih postupaka i poziva na odgovornost, od kojih su određene okončane otkazom ugovora o radu. Sva dokumentovana saznanja sam spreman da procesuiram kako bi doprinio otkrivanju istine i pokretanju odgovornosti – rekao јe Nišavić.