
Vlasnici lokala i klubova u gradu ogorčeni su izjavom gradonačelnika Ivana Vukovića koji je zaprijetio da će zapečatiti sve kafane u Podgorici ukoliko to bude bilo potrebno zbog buke na koju se žale stanovnici grada. On je na sastanku sa građanima MZ Nova varoš i MZ Gorica kazao da su krenuli ozbiljnije da se bave ovim problemom, te su zbog toga neki lokali izgubili status noćnih klubova i ne mogu da rade produženo radno vrijeme, dok su neki zapečaćeni.
Vlasnik lokala Rade Bošković ističe da razumiju i stanare koji žele mir i tišinu, ali da su oni primorani da organizuju svirke zbog konkurencije.
– Mi razumijemo ljude, ali muzika nije pretjerana. Kad se donese odluka da u lokalima nema muzike uživo, ali za sve lokale, nije nikakav problem. Nama će biti i lakše. Naš lokal ima dozvolu za rad od 18 do 2 sata iza ponoći. Glavni grad nam je izdao to rješenje, a sad se bune i prijete pečaćenjem lokala, što nemam nikakve logike. Mi imamo limitator. Dolazi nam često Komunlna policija. Mjere buku, ali ne kako treba. Dešava se da pišu kazne, ali kako imamo limitator, mi ćemo to na sudu sve oboriti. Policajci su korektni, jer vide i oni da to nije preglasno, ali moraju da rade svoj posao – navodi Bošković.
Vlasnik lokala Petar Kuzman smatra da ne postoji provod u tišini.
– Korišćenjem represije, zastrašivanja ili uslovljavanja po bilo kom osnovu, Vuković krši osnovna prava svakog ugostitelja da posluje u duhu svoje misli. Procedura mjerenja decibela koju sprovodi Komunalna policija ne može biti parametar realnog mjerenja buke. Postoje razni uticaji koji osporavaju dokaz o visini decibela izmjerenih na bilo kojoj lokaciji. U julu prošle godine je donesena odluka o skraćenju radnog vremena za dvije profesorske zgrade u Siti kvartu, i to ne većinskom odlukom stanara već upravnika ulaza. Njom je predviđeno da lokali kojima je izdato rešenje o radu do 24 sata budu uskraćeni za dva najvažnija sata u poslovanju. Vuković je na jednom sastanku napomenuo da dok je on gradonačelnik tri lokala iz ove dvije zgrade neće dobiti produženo radno vrijeme. U duhu evropskih vrijednosti demokratije društva slobode poslovanja, ne možete očekivati da jedina grana koja se bori za opstanak i zapošljava toliko radnika bude ugnjetavana ne bi li se zadovoljile potrebe pojedinaca – kaže Kuzman.
On ističe da Vuković pokušava da pečaćenjem demonstrira jačinu institucija, ali to nije rešenje.
– Pečaćenjem bilo kog objekta zapečatio bi sudbinu mnogih zaposlenih. Smatram da je izjava gradonačelnika Podgorice, "Politička, ali ne i podgorička". Ukoliko problemi postoje treba da se rešavaju postepeno, ali ne da se postavljaju uslovi. Gradonačelnika će biti i posle vas, ali ono što ostaje za nama je ono što smo doprinijeli glavnom gradu kao pojedinci. Vi kao gradonačelnik ili ja kao ugostitelj – poručio je Kuzman.
Građani su nezadovoljni radom Komunalne policije, jer problem ne rješavaju. Ipak, ne podržavaju namjeru gradonačelnika da zapečati sve lokale ukoliko to bude potrebno, već samo traže da se vodi računa o decibelima.
Tatjani Vuksanović iz Hercegovačke ulice buka najviše smeta vikendom, mada ni drugim danima nije ništa bolja situacija. Ne odgovara joj ni to što im se gosti lokala okupljaju ispod prozora, te poziva nadležne da reaguju.
– Sve te kafane, gdje su naseljena mjesta, trebale bi da rade do nekog razumnog vremena, kao što je recimo 23:30 časova najkasnije. Žalili smo se nekoliko puta nadležnima, ali niko od njih ne rešava problem. Izađu na teren, ali čim pođu sve se nastavlja po starom do ranij jutarnjih časova – kaže Vuksanović.
Njen komšija Dejan Bojović kaže da imaju problem sa dva lokala, te da je on najizražajniji tokom ljeta kada rade i terase lokala.
– Ljeti svako veče u dva lokala od 21:30 časova počinje svirka i traje do ponoći. Ne možemo da opstanemo, nego zatvaramo vrata i prozore da bi mogli da čujemo televizijski program. Nijesam za to da se zatvaraju lokali, već da muzika bude bez ozvučenja, odnosno tiha. Sasvim dovoljno da svi uživaju. Zimi kad je zatvoreni prostor onda je koliko toliko lakše. Dolaze razne ispekcije, ali izgleda da se to kod njih tako ne čuje koliko kod nas, jer oni nastave sa programom. Mi smo inače kvart koji ima dvorište iza zgrade i zvuk se odbija od njih. Ništa se ne rješava. Buka je ista intervenisala inspekcija ili politicija, ili ne– kaže Bojović.
Dragi Stanišić iz Balšića ulice kaže da konstantno zovu Komunanu policiju, ali da je sve uzalud.
– Kad god je žurka, dok se ne završi i pola sata kasnije, dok se gosti ne raziđu, nema spavanja. Ljeti od muzike ne možemo da spavamo. Osjećaj je kao da mi sviraju u sobi. Sve su lokal do lokala, pa se te dvije muzike nadglašavaju, jer i oni smetaju jedan drugome, s obzirom na to da su im bašte na 50 metara. Jednom riječju užas. Ako će ovaj grad i država da se razvijaju u evrpskom pravcu to bi značilo da bi svi lokali toga tipa trebali da budu izmješteni iz centra grada, čak iz grada uopte na periferiji. Svuda u svijetu se to tako rješava. Ne mogu da imaju neki kafići priručne dozvole za rad do tri sata poslije ponoći. Gradonačelnik treba sve lokale da zatvori zbog buke. U našoj zgradi svi će potpisati da se lokal uz zgradu zatvori. Poštujem vlasnike lokala, ali moraju raditi na neki drugačiji način. Ovo je nehumano i nekulturno. Istim tim vlasnicima lokala Glavni grad je dao dozvole za rad i sada u Sekretarijatu za preduzetništvo to rješenje neće poništiti, pa makar mi poslali peticiju sa 50 potpisa – navodi Stanišić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар