To je Andrija Babović, sekretar za komunalne poslove, saopštio odgovarajući na pitanje Mata Radovanovića tokom javne raspravi o Programu privremenih objekata. Radovanović je pitao da li se u zoni Veruše mogu ucrtati turistički objekti, odnosno vikend kućice i koliko njih na jednoj parceli.
– Mi u urbanističko-tehničkim uslovima navedemo koja je dokumentacija potrebna i kolege provjeravaju i izdaju dozvolu. Moguće je postaviti više kućica ukoliko to lokacija dozvoljava. Naša je odluka bila da mi izdajemo UT uslove za vikend kućice u turističke svrhe samo u šestoj gradskoj zoni. Do sada one nijesu bile predviđene programom. Propisani su materijali, dakle drvo, planinska brvnara na drvenim stubovima, dozvoljena spratnost najviše dvije etaže, a terasa je drvena platforma. Vikend kućiće u nacionalnom parku mogu imati površinu do 45 kvadrata i drvenu platformu do 10 kvadrata - kaže Babović.
On je najavio da će uvesti i nadzor nad tim objektima u saradnji sa Upravom za inspekcijske poslove.
– Dobili smo novac za izradu softvera tako da ćemo mnogo lakše pratiti sve privremene objekte. U svakom trenutku ćemo vidjeti da li objekat ima UT uslove ili nema. To će olakšati posao Upravi za inspekcijske poslove - rekao je Babović.
Matovića je interesovalo i da li su ucrtane i gradske plaže. Babović je kazao da plaže nijesu ucrtane jer neće dozvoliti njihovu privatizaciju.
Bivši glavni administrator Glavnog grada Goran Petrović pitao je koja je najveća dozvoljena kvadratura vikend kućica. Babović kaže da nijesu predvidjeli najveću kvadraturu, ali će se konsultovati sa gradskim administratorom. Petrović je kazao da ima predmet u KO Crnci gdje je strani investitor Adriatik biznis grup, kupio zemljište, uradio tehničku dokumentaciju, glavni i revidovani projekat, a da gradski arhitekta insistira da jedna katastarska parcela bude formirana kao pristupni put.
– Tu se priča zaustavila. Deponovano je mnogo novca na račun, mnogo je uloženo u objekat, dvije godine to traje. Moj predlog je da gradski arhitekta radi posao koji mu zakon daje, a pristupne puteve da ostavi drugim nadležnim organima. Čini mi se da ne samo gradski arhitekta u Podgorici već i državni prekoračuju svoje nadležnosti. Ostavite nama investitorima da riješimo pitanje puta, a vi po zakonu dajte saglasnost da li su ispunjeni urbanistički parametri - kaže Petrović.
Milena Latković, iz službe državnog arhitekte, kaže da je urbanistička parcela lokacija koja izlazi na javnu saobraćajnicu, te da oni moraju definisati priključak na put i moraju se time baviti.