Paraolimpijski pokret u Crnoj Gori raste i napreduje iz godine u godinu. I rezultatski i organizaciono. Iza Paraolimpijskog komiteta Crne Gore je još jedna istorijska godina.
– Za crnogorski paraolimpijski pokret je 2023. bila jedna teška, duga, zahjevna godina, kakva je uvijek predolimpijska, u kojoj smo realizovali preko 70 aktivnosti, od kojih preko 60 međunarodnog karaktera. Naši paraolimpijci su ostvarili nestvarne rezultate. Posebno bih istakao Filipa Radovića, koji je odbranio titulu vicešampiona Evrope u Šefildu, na tri master turnira osvojio je tri zlatne medalje i bukvalno jedini poraz u sezoni je doživio u finalu EP. Plasiran je na drugom mjestu Svjetske parastonotenski liste, što mu direktno trasira put ka Paraolimpijskim igrama u Parizu. Lista će se podvući 31. marta 2024. Uz njega, nezaobilazno jako dobru sezonu je imao i Luka Bakić. Ostaje žal što je na EP izgubio meč za medalju od aktulnog vicešampiona sa poslednjih POI u Tokiju, Francuza Matea Bohasa sa 3:2. Trenutno je šesti na Svjetskoj listi i samo čudo može da ga odvoji od učešća u Parizu i činjenice da ćemo na POI imati dva igrača među 14 u klasi s10, što je pravo čudo. Naglasio bih posebno i sjajan rezultat Maje Rajković, za nas iznenađujući, koji nismo očekivali. Na prvom kvalifikacionom turniru za POI, na Svjetskom prvenstvu u Parizu osvajanjem četvrtog mjesta u f54 trasirala je put na PIO i trenutno je jedini crnogorski sportista u oba programa, i olimpijskom i paraolimpijskom, koji je obezbijedio vizu za Igre u Parizu. Godinu je obilježio i Predrag Nikač, legenda crnogorskog sporta i šaha, koji je zlatnu medalju na prvoj tabli prve šahovske paraolimpijade u februaru u Beoradu začinio titulom vicešampiona svijeta u kategoriji osoba bez i sa smetnjama vida. Posebno bih istakao i sjajnu sezonu jednog novog lica u našem pokretu, koji na velika vrata ulazu u paraolimpijski sport - strijelca Milana Đinovića, koji je čak četiri puta išao preko minimalne norme za POI - na Evropskom i Svjetskom kupu u Hanoveru, Osijeku, Novom Sadu i 12. na Evropskom prvenstvu. Ušao je u najuži krug kandidata da do kraja maja, do završetka EP u Granadi i on dobije slot za POI. Ukoliko bi uspjeli sve to da realizujemo premašili bi naš cilj i očekivanja. Mi smo u Tokiju imali troje kvalifikovanih sportista u mnogo lakšem kriterijumu nego što je sada za Pariz. Jako je težak kvalifikacioni kriterijum u svim sportovima, posebno u paraatletici, u kojoj smo nekada imali zagarantovano dva mjesta po normama. Po toj formuli sa minimalnim normama smo imali po jedno u muškoj i ženskoj konkurenciji, sada bukvalno samo na Svjetskom prvenstvu se može obezbijediti viza za Pariz. Istakao bih i rezultate naših parakošarkaša, ekipe Paramont, koja je postala prvak Balkana, analizirao je rezultate crnogorskih paraolimpijaca prvi čovjek Paraolimpijskog komiteta Crne Gore Igor Tomić.
Nije bilo lako isfinansirati sve te aktivnosti, naročito što Paraolimpijski komitet u 2023. u kojoj je budžet za sport bio znatno povećan u odnosu na prethodnu godinu nije dobio ni cent više nego što je to bilo 2022.
–Duga je i teška i izazovna godina iza nas i iz razloga što ove godine, bez obzira na povećanje budžeta za sport od preko milion u osnovnoj raspodjeli, pa i preko 300.000 eura u dodatnoj, što je afirmativno i za svaku pohvalu, ali POK nije dobio nijedan cent više u odnosu na 2022. S druge strane htio bih da pohvalim reakciju novog ministra sporta Dragoslava Šćekića, koji je na samom kraju godine, na naš zahtjev dodatnom finansijskom pomoći učinio da POK i ovu dugu, tešku i zahtjevnu godinu završi kao i svaku do sada, sa tom pozitivnom nulom, odnosno izmirenim svim obavezama koje smo imali u 2023. U tome smo imali i veliku pomoć naših prijatelja i sponzora. Uz našeg tradicionalnog generalnog sponzora - Crnogorski elektroprenosni sistem, u para sport porodicu je ušao kompletan energetski sektor - EPCG, CEDIS, Rudnik uglja, uz nas je bila naša Farmanova, Metropolis, CKB, Lob kladionice i svi oni koji ne žele da se pominju, a čvrsto stoje kao prijatelji paraolimpijskog komiteta, zahvalan je Igor Tomić.
Centralni događaj u 2024. godini su Paraolimpijske igre u Parizu.
– U 2024. nas očekuje težak zadatak, jer treba da branimo istoriju, koju je Filip Radović ispisao u Tokiju, odakle je stigla prva i za sada jedina paraolimpijska medalja u istoriji crnogorskog sporta. Onim što Filip Radović ima sada u svojim rukama, potpomognut Lukom Bakićem, Majom Rajković, nadam se i Milanom Đinovićem, možda sa još nekim sportistima, prvenstveno mislim da paraatletičara Miloša Spaića, paraplivača Iliju Tadića, mislim da ćemo i u Parizu imati respektabilan tim. Pored Igara u Parizu, u 2024. imamo nekoliko velikih izazova. Jedan od njih je i EP B divizije u golbalu u Italiji, gdje očekujemo da se naša reprezentacija vrati tamo gdje joj je i mjesto. Važan događaj prije POI je i Evropsko prvenstvo u parastreljaštvu u Granadi, gdje će Milan Đinović juriti direktan plasman na Igre u Parizu. Imaćemo i Svjetsko prvenstvo u paraatletici u Japanu, gdje će nam akcenat biti na Milošu Spaiću, da i on proba da izbori slot za svoje druge POI. Očekuju nas i Evropske igre mladih, na kojim ćemo imati jake adute u plivačici Iskri Dedivanović i parastonoteniseru iz Herceg Novog Urošu Gugolju. Uz sve to, imaćemo i još sankcionisanih mitinga u susret POI, najavio je najznačajnija takmičenja u 2024. predsjednik Igor Tomić.
U POK-u se nadaju da će im država u 2024. godini opredijeliti više sredstava nego što je to bilo do sada.
– Ministar Šćekić je najavio opipljivije povećanje budžeta za sport, čemu se iskreno radujemo jer crnogorski sport vrati državi deset puta više nego što se u njega uloži, pošto je to branša koja kroz rezultate zasigurno najviše obraduje i ujedini naciju. Vjerujem da će i budžet za paraolimpijski sport biti znatno veći, jer nama je dodatno opterećenje što Paraolimpijski komitet Crne Gore nema svoje sportske saveze. Bukvalno se iz našeg budžeta finansiraju svi programi sporta osoba sa invaliditetom, od onih prvih početnih, inkluzivnih koraka, koji su vezani za rekreaciju, rehabilitaciju i promociju do programa na primjer Filipa Radovića, kojeg smatram jednim od najboljih sportista u istoriji našeg paraolimpizma. Teško je sve to izdržati jer finansiramo dakle sve programe, pripreme, specifičnu i veoma zahtjevnu sportsku opremu, kompletan stručni rad odvažnih trenera i ljudi koji su posvetili život razvoju paraolimpijskog pokreta, ja ću slobodno reći simboličnim iznosom, zatim finansiramo kancelariju, sufinansiramo rad naših članica, klubova, kojih je 18 u Skupštini POK-a, a da pri tome ne samo mi, nego i ostali u sistemu međunarodnog paraolimpijskog pokreta nemamo dodatnu donaciju, pomoć ili subvenciju. Sve te specifičnosti su nam otežavajuće okolnosti, ali sa druge strane ovo je pokret koji svih ovih godina jednim iskrenim, časnim i domaćinskim načinom funkcioniše u domenu realnog, jer mi vrlo dobro znamo šta imamo, a još bolje šta ne možemo i nemamo. Atmosfera je ta koja nas drži čvrsto na zemlji i jako sam ponosan na način kako naši sportisti, njihovi teneri i roditelji doživljavaju ovu kuću, rekao je na kraju razgovora za Novogodišnji broj predsjednik POK-a Igor Tomić.