Црногорски олимпиjски комитет (ЦОК) и Центар за афирмациjу спорта и младих били су домаћини конференциjе, коjа jе окупила угледне стручњаке из Црне Горе и региона.
На конференциjи jе било риjечи о предностима и недостацима jавних извора финансиранjа спорта, алтернативном финансиранjу и финансиjског ревизиjи спортских субjеката, положаjу физичких и правних лица у спорту у пореском систему и спортском туризму као потенциjалном извору финансиранjа спорта.
Са конференциjе jе поручено да jе неопходно повећање буџетских средстава за финансиранjе спортске области како би се могли гарантовати бољи услови за спортисте и спортске раднике.
- Неопходно jе стваранjе повољниjег пореског амбиjента за улагање у спортску област, разматранjе могућности финансирања спорта од диjела прихода од спортског туризма, као и jачанње финансиjске, али и укупне независности Црногорског олимпиjског комитета као кровне организациjе спорта у Црноj Гори - саопштено jе након конференциjе.
Предсjедник ЦОК-а Душан Симоновић jе у уводном излагању казао jе да jе потребно хитно радити на унапређењу позициjе ЦОК-а у систему спорта кроз измjену Закона о спорту или доношењем посебног Закона о ЦОК-у.
Он jе указао и да се не шалjе добра порука према спорту сманjенjем буджетских средстава за 2022.годину на позициjи за спортске савезе и клубове за готово 600 хилjада еура.
Према риjечима члна Сената Бранислава Радуловића, Државна ревизорска институциjа врши ревизиjу финансиjа спортских организациjа само у диjелу коjи се односи на додиjељена средства из буджетских средстава.
- Финансиjске извjештаjе предсjедници савеза подносе Скупштини свог савеза коjи га усваjа или не усваjа, тражи или не тражи комерциjалну ревизиjу. Држава тренутно нема jасну стратегиjу што жели радити са новцем у области спорта и коjе циqеве жели постићи - рекао jе Радуловић.