Za Crnu Goru i Crnogorski olimpijski komitet (COK) organizacija 44. Seminara Evropskog olimpijskog komiteta (EOK) je važan događaj i prilika da se još jednom potvrdi kao dostojni domaćin velikih međunarodnih okupljanja, kazao je predsjednik krovne asocijacije crnogorskog sporta Dušan Simonović.
Veliki olimpijski skup, koji je u bečičkom hotelu Splendid okupio predstavnike svih nacionalnih komiteta Starog kontinenta, zvanično je počeo danas, a tokom dva radna dana na plenarnim sjednicama i radionicama govoriće se i diskutovati o brojnim aktuelnim olimpijskim temama.
Crna Gora je prvi put domaćin tako važnog međunarodnog sportskog i olimpijskog događaja.
Simonović je kazao da je velika čast i zadovoljstvo ugostiti prijatelje iz svih krajeva Evrope.
- Prisustvo predstavnika gotovo svih evropskih nacionalnih olimpijskih komiteta i mnogih uglednih sportskih zvaničnika, potvrđuje značaj ovog seminara kao ključne platforme za dijalog i saradnju u evropskom sportu. Kroz otvorenu razmjenu iskustava i ideja, zajedno ćemo raditi na unaprjeđenju sportskog sistema i promovisati olimpijske vrijednosti širom Evrope - rekao je Simonović.
Prema njegovim riječima, olimpijski pokret nije samo sport, on otvara i teme koje nijesu u fokusu šire javnosti, koja uglavnom prihvata samo sportske rezultate.
- Olimpijskom pokretu sport nije cilj nego sredstvo, kojim predstavlja univerzalne vrijednosti, koje su predviđene Olimpijskom poveljom, Evropskom sportskom agendom, pa i u poveljama Ujedinjenih nacija. U COK-u itekako obraćamo pažnju na te vrijednosti, obraćaćemo i ubuduće još više - kazao je Simonović.
Kapralos: COK ima izuzetne organizacione mogućnosti
Predsjednik EOK-a, Spiros Kapralos, zahvalio je Crnogorskom olimpijskom komitetu na izuzetnom gostoprimstvu i odlično organizovanom seminaru.
- Srećni smo što smo u Crnoj Gori, u lijepoj Budvi, a zahvalni Crnogorskom olimpijskom komitetu na organizacionim sposobnostima da sve pripremi na najbolji mogući način. Želim da posebno i lično čestitam predsjedniku Dušanu Simonoviću na liderskoj ulozi u pripremi ovako velikog seminara, na kome učestvuje skoro 200 ljudi. Nije to lako, ali pokazuje da COK ima izuzetne organizacione mogućnosti, što je pokazao i 2019. godine, kada je na izuzetan način organizovao lijepo sportsko takmičenje – Igre malih zemalja Evrope - rekao je Kapralos.
}
Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić naglasio je da je jedinstvena prilika da se u Crnoj Gori svi zajedno posvete unapređenju sporta, razmjeni ideja i stvaranju novih inicijativa koje će unaprijediti olimpijski pokret u Evropi.
- Svaka nova ideja, svaka inovacija, svaka promjena koju uvedemo kroz ovaj seminar ima potencijal da oblikuje budućnost sporta. Ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu iskustava, već i za stvaranje novih rješenja koja će našu djecu, sportiste i društvo voditi ka boljoj budućnosti - kazao je Šćekić.
Agenda seminara obuhvatila je širok spektar relevantnih pitanja.
Prva sesija bila je posvećena Olimpijskim igrama Pariz 2024, a utiske su video porukama prenijeli Tošio Curunaga iz Odjeljenja za odnose sa sportistima i nacionalnim olimpijskim komitetima u MOK-a, kao i Toni Estange, predsjednik Organizacionog komiteta Pariz 2024.
Izvještaj o rezultatima evropskih sportista i sportistkinja na Igrama u Parizu prezentovao je Peter Brul, sportski direktor EOK-a, koji je sa ponosom naglasio da su 43 odsto medalja osvojili takmičari i takmičarke zemalja Starog kontinenta.
Delegati su upoznati i sa aktivnostima Olimpijske fondacije za izbjeglice, a predstavljen je izvještaj MOK-a o olimpijskim vrijednostima.
Značajan dio seminara bio je posvećen istraživanju uloge vještačke inteligencije (AI) u sportu, o čemu je govorio Ilario Korna, glavni direktor za informacione tehnologije MOK-a, kao i predstavnici kompanija Deloitte, Alibaba i Swiss Timing.
Ispravna upotreba vještačke inteligencije može da donese velike rezultate
Diskusije su istakle transformativni potencijal vještačke inteligencije u unapređenju sportskih operacija i performansi sportista.
Dan je zaključen praktičnom prezentacijom o upravljanju održivošću, koju je održao dr Holger Projs iz Komisije za nasljeđe i održivost MOK-a i izlaganjem Žaka Žeferija, biatlonca i ambasadora za održivost.
U drugom dijelu prvog radnog dana, seminar je bio usmjeren na održivost i rodnu ravnopravnost u sportu, uz prezentacije Žoržine Grenon iz Organizacionog komiteta Pariz 2024 i Berit Kjol i Anamari Felps iz komsija EOK-a.
Na tim sesijama naglašeni su ključna ulogu održivosti u olimpijskom pokretu i kontinuirani napori ka postizanju rodne ravnopravnosti u sportu.
Diskusije prvog dana postavile su snažnu osnovu za ciljeve seminara, pružajući vrijedne uvide i podstičući konstruktivan dijalog među učesnicima.
- Ispravna upotreba vještačke inteligencije može da donese velike rezultate. Što se tiče rodne ravnopravnosti, na Olimpijskim igrama u Parizu imali smo identičan broj sportista i sportistkinja, ali to je samo početak. Takvu ravnopravnost nemamo u organima upravljanja, među trenerima i sudijama, tako da je potrebno da nastavimo sa našim naporima u tom pravcu. Kada je riječ o održivosti, vodimo računa o našem okruženju, a u sportu možemo da uradimo još više i da budemo lideri u toj oblasti - rekao je Kapralos.
Drugog dana 44. Seminara EOK-a biće predstavljene i aktivnosti u organizaciji 17. Zimskih evropskih olimpijskih igara mladih (EYOF), koje ‘e od 9. do 16. februara 2025. biti održane u Bakurijaniju (Gruzija) i 18. Ljetnjeg EYOF-a, čiji je domaćin Skoplje od 20. do 26. jula 2025. godine.