Kako se ističe, operacija saveznička snaga osmišljena je da natjera tadašnjeg predsjednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića da prekine zlostavljanje civilnog stanovništva na Kosovu, da spriječi humanitarnu katastrofu i omogući izbjeglicama i raseljenim licima povratak, a humanitarnim organizacijama pristup Kosovu.
Dodaje se da je vojna operacija pokrenuta nakon što su iscrpljena sva politička i diplomatska sredstva da se Milošević ubijedi da se opredijeli za rešenje putem pregovora i za mir na Kosovu, na osnovu sporazuma iz Rambujea i uz ispunjenje zahtjeva iz Rezolucije 1199 Savjeta bezbjednosti, usvojene u okviru Poglavlja VII, uz podršku Rusije.
- Operacija saveznička snaga nije bila usmjerena protiv naroda Srbije i Crne Gore i osjećamo duboko žaljenje zbog izgubljenih ljudskih života. Danas se sjećamo i žalimo za izgubljenim životima nedužnih, ali i razmišljamo o našoj zajedničkoj budućnosti sa Srbijom i Kosovom u evropskoj porodici naroda - stoji u saopštenju.
Ukazuje se da ambasade podržavaju nalaženje rešenja za spor između Kosova i Srbije, što je hitno pitanje evropske bezbjednosti, i dodaje da su uvjereni da je potpuna primena Ohridskog sporazuma, postignutog pod okriljem i posredstvom Evropske unije, najbolji put napred ka miru i stabilnosti u korist naroda koji žive u Srbiji i Kosovu.