Свијету треба више литијума, јер се користи за аутомобилске батерије. Зато је за Србију црпљење највећег европског налазишта литијума дјеловало као седмица на лотоу. Сада је Влада изненадно угасила пројекат – неколико дана после протјеривања Ђоковића, пише угледни Франкфуртер algemaјne caјtung, преноси DW.
-Српска премијерка Ана Брнабић оправдала је отказивање пројекта врijедног 2,4 милијарде долара притиском еколошких групација- додаје лист, цитирајући премијерку која је у четвртак рекла да су све дозволе повучене те да је то крај пројекта „Јадар“.
-За почетак априла су у Србији заказани парламентарни избори. Предсjедник Вучић који влада аутократски не жели да стави на коцку комотну већину коју има- оцijењује франкфуртски лист. Додаје се да су томе претходили упорни протести хиљада људи, вођени страхом због екологије и могућег брисања више од двадесет села због рудника.
-Упадљиво је што београдске власти нису биле толико предусретљиве када су у питању протести против других индустријских пројеката који оптерећују животну средину и загађују, а које махом воде кинески власници- пише Frankfurter algemaјne.
Планирано је било да кроз пет година у Јадру буде вађено 58.000 тона литијум-карбоната годишње, што би био највећи такав рудник у Европи. Лист додаје да је Рио Тинто у петак опао за пет одсто на берзи у Сиднеју.
-Избацивањем из Србије концерн пропушта прилику да постане највећи европски испоручилац литијума- пише у тексту.
-У Аустралији се одлука посматра не само у свијетлу тамошњих избора, него посебно као одговор на избацивање броја један тениске ранг-листе Новака Ђоковића- наставља Frankfurter algemaјne. „Тенисер се у децембру солидарисао са демонстрантима и објавио фотографију протеста са поруком за чист ваздух.“
-Аналитичари у Аустралији упозоравају да ће мањак свјетске понуде литијума сада трајати дуже од три године. Након одлуке у Београду цијена литијума је знатно скочила-закључује лист.
У извјештају на порталу Шпигела се такође пита да ли одлука има везе са „случајем Ђоковић“ и подвлаче последице по светско тржиште. Литијум из Србије био би довољан за производњу милион електричних аутомобила годишње.
-Било би то највећи рудник Европе и важан прилог томе да континент буде независан од увоза литијума- додаје Шпигел.
У тексту бечког листа Standard акценат се пак ставља на еколошке протесте: „Настао је нови демократски протест са којим власти нису рачунале. Десетине хиљада људи у цијелој Србији солидарисало се са захтјевима еколошких активиста.“
Наводи се да је и референдум о уставним променама био прилика да се изрази незадовољство, те да је то заплашило Српску напредну странку пред изборе 3. априла.
-Жесток отпор становништва је за владајуће очито био изненађење. Током једног од протеста су хулигани блиски режиму нахушкани на демонстранте. Али, еколошки покрет је само растао-додаје Standard.