Vizna politika Beograda je bila na mjeti oštrih kritika na sastanku ministara unutrašnjih poslova Evropske nije (EU), a evropska komesarka Ilva Johanson je izjavila da u slučaju neusklađivanja sa Unijom nije isključena suspenzija bezviznog režima za državljane Srbije.
EU optužuje Beograd da doprinosi naglom porastu dolazaka migranata u EU preko Zapadnog Balkana.
- Nadam se da će Srbija i druge partnerske zemlje Zapadnog Balkana sarađivati sa nama i uskladiti svoju viznu politiku sa EU“, rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson.
Državljani Srbije imaju bezvizni režim za putovanje u EU, ali EU insistira da se ove zemlje usklade sa evropskom viznom politikom. U suprotnom, EU bi mogla da odluči da suspenduje ovu šemu izuzeća od viza za državljane Srbije.
- Naravno da to nije nešto što mogu da isključim, rekla je Johanson.
Sa zapadnobalkanske rute tokom devet mjeseci zabilježeno je više od 106.000 neregularnih ulazaka u EU, što je povećanje od 170 odsto u odnosu na isti period prošle godine, podaci su agencije Fronteks.
Rutu su koristili uglavnom sirijski, avganistanski i turski migranti. Ali Komisija bilježi povećanje dolazaka i sa Kube, iz Indije, Burundija, Tunisa.
- Mnogi od njih moraju biti vraćeni u svoje zemlje porijekla, ali takođe moramo da osiguramo da ovi tokovi budu zaustavljeni, rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove.
Austrija i Belgija se posebno žale da moraju da se nose sa neviđenim brojem dolazaka tražilaca azila od krize 2015-2016.
Komisija ovo povećanje djelimično objašnjava činjenicom da zemlje Zapadnog Balkana – Albanija, BiH, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija, imaju viznu politiku koja nije usklađena sa politikom EU. Te države izuzimaju državljane trećih zemalja iz viznog režima i oni onda mogu lakše da pređu u EU.
Srbiji, zemlji kandidatu za EU od 2012, posebno se zamjera, navodi Frans pres.
I njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer kritikovala je prije dva dana viznu politiku Beograda, navodeći da se ona sastoji u izuzeću građana „onih država koje ne priznaju Kosovo“.
Ilva Johanson bi sledeće nedjelje trebalo da se sastane sa predstavnicima zemalja Zapadnog Balkana u Berlinu, a zatim naredne sedmice u Pragu.