Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Briselu da je u razgovorima Beograda i Prištine potreban racionalan pristup i kompromisno rješenje, a ne rješenje po nečijim željama kojima bi se Srbija ucjenjivala ili izdao nalog kako da se Srbija ponaša.
"Oni kažu ‘mi čekamo uzajamno priznanje, a ako se to ne desi biće kriva Srbija’. To ne funkcioniše tako. Mi moramo da razgovaramo jedni sa drugima i da vidimo koje bi bilo pravo kompromisno rješenje. Mi smo spremni za to", rekao je Vučić nakon sastanka sa generalnim sekretarom NAT-a Jensom Stoltenbergom.
Na pitanje da prokomentariše izjavu Aljbina Kurtija da postoji mogućnost da se Rusija umiješa u konflikt Beograda i Prištine, Vučić je odgovorio da ne vjeruje da postoji bilo kakva zabrinutost Kurtija i Prištine povodom toga.
On je kazao da je u Brisel donio dokaze o napadima na Srbe na Kosovu i Metohiji i naveo da "drugačije poglede na napade nad Srbima i situaciju na KiM imaju zemlje Kvinte i Srbija".
"Oni nasilje vide u barikadama, a ne u sistematskom i pravnom i suštinskom nasilju nad Srbima", rekao je predsjednik i istakao da srpska strana posle Briselskog sporazuma ima potpisano da prištinske specijalne jedinice imaju vrlo ograničenu mogućnost ulaska na sjever.
Objasnio je da prištinske vlasti svaki upad na sjever Kosova pravdaju borbom protiv organizovanog kriminala, jer, kako je objasnio, svaki Srbin koji im se suprotstavlja na bilo kom mjestu je kriminalac.
"Kvinta će uvek to da podrži i uvek će da imaju leđa i mi se nalazimo u vrlo teškoj poziciji po tom pitanju da budem sasvim otvoren. Za nas je to vrlo teško – kada ste satjerani u ćošak i kada nemate više gdje, ja sam to rekao i Jensu Stoltenbergu i svima drugima, nemojte da očekujete od Srba da uživaju i da im je mnogo lepo", rekao je predsjednik.
Naveo je da su sada na Kosovu pristigle nove generacije mladića, koji neće više da trpe teror i koji ne doživljavaju tu teritoriju kao nezavisnu državu, kao što je doživljavaju 22 od 27 zemalja EU.
Prema Vučićevim riječima, ti mladići doživljavaju Kosovo kao teritoriju Srbije, što je u skladu sa Rezolucijom 1244 i međunarodnim javnim pravom.
Poručio je da mnogo problema ima po pitanju Kosova, ali da je za Srbiju važno da uz pomoć Kfora sačuva mir i stabilnost.
"Nadam se da će biti dovoljno pameti da kompromisnim rešenjima dođemo do nekog dogovora", rekao je Vučić.
Generalni sekretar NATO rekao je da je Kfor već pojačao prisustvo na sjeveru KiM i da je spreman da djeluje u slučaju eskalacije situacije, ali da prije svega radi na smirivanju tenzija kroz kontakte sa Beogradom i Prištinom.
"Mi imamo značajnu vojnu misiju na Kosovu od blizu 4.000 vojnika i već to pomaže da se spriječe tenzije, eskalacija i bilo kakav sukob", rekao je Stoltenberg.
Stoltenberg je dodao da je Kfor u bliskom kontaktu sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije i nadležnima u Beogradu i Prištini, dodavši da je to način da se spreče nesporazum i da se deluje u situacijama kakva je viđena krajem jula.
"Mi smo spremni da delamo. Već smo povećali prisustvo na sjeveru, ali smo spremni da radimo da se smanje tenzije i obezbijedi sigurnost kretanja", rekao je Stoltenberg.
On je kazao da NATO pomno prati situaciju na Kosovu i ako stabilnost bude ugrožena Kfor je spreman da interveniše.
"Misija Kfor ostaje fokusirana na svoj mandat, i ako stabilnost bude ugrožena, Kfor je spreman da interveniše i preduzeće sve mjere potrebne da se obezbede bezbednost i sloboda kretanja", naveo je Stoltenberg.